15 Մայիս 2012 - 16:41 AMT
Մայիսի 15-ին Երևանում Հայաստանի և Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև անցկացվեցին քաղաքական խորհրդակցություններ փոխնախարարների ղեկավարությամբ։ ՀՀ ԱԳՆ կողմից խորհրդակցությունները վարում էր նախարարի տեղակալ Զ. Մնացականյանը, չեխական կողմից՝ նախարարի առաջին տեղակալ Յիրժի Շնայդերը։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Հայ և չեխ դիվանագետները քննարկեցին երկկողմ հարաբերությունների քաղաքական, տնտեսական, մշակութային հարթություններում համագործակցության ներկա մակարդակը, առևտրաշրջանառության խթանման և մշակութային ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին հայ-չեխական քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման վերաբերյալ, ինչի ապացույցն է անցյալ տարի Պրահայում բացված ՀՀ դեսպանությունը և այս տարի Երևանում Չեխիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի նշանակումը։
Քննարկվեցին եվրոպական և միջազգային կառույցներում փոխգործակցության ակտիվացման հետ կապված հարցեր: Անդրադարձ կատարվեց ԵՄ հետ Հայաստանի Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքին և արձանագրված նշանակալի առաջընթացին, ինչպես նաև ԵՄ հետ համագործակցության հեռանկարներին: Մտքեր փոխանակվեցին երկու երկրների արտաքին քաղաքական առաջնայնությունների օրակարգի, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ:

15 Май 2012 - 16:05 AMT
15 мая в Ереване прошли политические консультации МИД Армении и Чехии. Армянскую сторону на консультациях возглавлял замминистра ИД Армении Зограб Мнацаканян, чешскую – первый замминистра Йиржи Шнайдер, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства. Армянские и чешские дипломаты обсудили нынешний уровень политических, экономических и культурных отношений двух стран, перспективы стимулирования товарооборота и сотрудничества в культурной сфере, а также расширение договорно-правового поля.
Стороны с удовлетворением отметили динамичное развитие армяно-чешского политического диалога, доказательством чего стало открытие посольства РА в Праге и назначение временного поверенного в делах Чехии в Армении.
Во время консультаций были обсуждены и вопросы активизации взаимодействия в европейских и международных структурах. Был затронут и вопрос переговоров в рамках Соглашения об Ассоциации с ЕС и прогресс в этой сфере, а также перспектив расширения отношений с ЕС. Участники встречи обменялись мнениями о повестке внешнеполитических приоритетов двух стран, процессе урегулирования карабахского конфликта и вопросах региональной безопасности.