Այսօր` մայիսի 16-ին կբացվի Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը:Այն կբացվի ամերիկացի ռեժիսոր Ուես Անդերսոնի «Ծագող լուսնի թագավորությունը» (Moonrise Kingdom) դրամայով: ժյուրին գլխավորելու է իտալացի ռեժիսոր Նանի Մորետտին, նա բազմիցս մասնակցել է այդ փառատոնին:
Հիմնական մրցութային ծրագրում ընդգրկվել են այնպիսի ֆիլմեր, ինչպիսիք են Դևիդ Կրոնենբերգի «Կոսմոպոլիսը», Միխայել Հանեկեի «Սերը» և Քեն Լուոչի «Հրեշտակների բաժինը» և մեկ ռուսական ֆիլմ՝ Սերգեյ Լոզնիցայի «Մառախուղի մեջ» դրաման: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնն արդեն չորրորդ անգամ կմասնակցի Կաննի ամենամյա միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկային: Հայ կինոն առավել ընդգրկուն ներկայացնելու նպատակով Հայաստանն այս տարի Կաննի կինոշուկային կներկայանա նոր ձևաչափով. հայկական կինոընկերություններն` ի դեմս Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի, կունենան առանձին տաղավար, որտեղ կկազմակերպվեն մի շարք միջոցառումներ:
Փառատոնն ավարտվելու է մայիսի 27-ին` Կլոդ Միլերի «Թերեզա Դեսքեյրի» ֆիլմով:
Ինչպես անցած տարի, այս տարի ևս PanARMENIAN Photo-ի ֆոտոլրագրող Վահան Ստեփանյանը կլուսաբանի փառատոնի ողջ ընթացքը:

Сегодня, 16 мая стартует 65-ый Каннский кинофестиваль. Фестиваль откроется драмой американского режиссера Уэса Андерсона “Королевство полной луны”(Moonrise Kingdom). Жюри возглавит итальянский режиссер Нанни Моретти, многократно участвовавший в фестивалях прошлых лет.
В основную конкурсную программу включены фильмы “Космополис” Дэвида Кроненберга, “Любовь” Михаэля Ханеке, “Доля ангелов” Кена Лоуча, один российский фильм “В тумане” Сергея Лозницы и др.
Национальный киноцентр Армении уже в четвертый раз принимает участие на кинорынке ежегодного Международного Каннского кинофестиваля. Для более широкого представления армянского кино Армения в этом году на кинорынке Каннского кинофестиваля предстанет в новом формате: армянские кинокомпании в лице Национального киноцентра получат отдельный павильон, где будет организован ряд мероприятий.
Фестиваль завершится 27 мая фильмом “Тереза Дескейру” Клода Миллера. Как и в прошлом году, корреспондент PanARMENIAN Photo Ваан Степанян будет освещать весь ход фестиваля от начала до конца, посредством фотографий и интересных материалов из фестивальной жизни.