17 Մայիս 2012 - 09:02 AMT
Երևանում այսօր բացվել է «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման արդի հիմնախնդիրները» թեմայով երկօրյա միջազգային գիտաժողով: ՀՀ ԿԳՆ փոխնախարար Կարինե Հարությունյանն իր ողջույնի խոսքում կարևորեց գիտաժողովը, քանի որ, ըստ նրա, այն այսօր Հայաստանում խիստ արդիական է և առանցքային բարձրագույն կրթության բարեփոխումների համար:
«Կրթության որակի ապահովումը Բոլոնիայի գործընթացի սկզբնավորումից եղել է կարևորագույն ուղղություններից մեկը և մինչ օրս էլ շարունակում է մնալ այդպիսին»,- ասաց Հարությունյանը: Փոխնախարարը նաև նշեց, որ այսօր գոյություն ունեն Եվրոպական որակի ապահովման միասնական չափանիշներ, որոնք Բոլոնիայի գործընթացը որդեգրած երկրները պարտավորվել են ապահովել. «Դա ամենակարևոր հարցերից մեկն է, որը նաև պարտավորվել է ապահովել Հայաստանը»:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ Հայաստանի համապատասխան մարմինը՝ Որակի ապահովման ազգային կենտրոնը, Եվրոպական ցանցի նմանատիպ կենտրոնների ասոցացված անդամ է, և արդեն սկսել է լիիրավ անդամ դառնալու գործընթացը:

В Ереване 17 мая открылась двухдневная международная конференция на тему “Современные задачи обеспечения качества профессионального образования”. Заместитель министра образования и науки РА Карине Арутюнян в своей приветственной речи отметила важность проведения данной конференции, поскольку, по ее словам, на сегодняшний день в Армении она весьма актуальна и необходима для проведения реформ в области высшего образования.
“Обеспечение качества образования было одним из важнейших направлений принципов Болонского процесса, и продолжает оставаться таковым до сих пор”, – сказала Карине Арутюнян. Она также отметила, что в настоящее время существуют единые европейские стандарты обеспечения качества профессионального образования, которые обязались обеспечить страны, участвующие в данном процессе.
Она также сообщила, что соответствующий орган в Армении – Национальный центр обеспечения качества, уже начал процесс становления полноправным членом Европейской сети подобных центров.