Այս տարի Թանգարանային գիշեր նախաձեռնությանը միացել են 63 հայաստանյան թանգարաններ: Այդ մասին մամլո ասուլիսում ասաց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը: Նրա խոսքով՝ գիշերն այս տարի անցնելու է «Գիրը փոփոխվող աշխարհում» կարգախոսով հայ գրատպության 500-ամյակի և Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ: Միջոցառումների շարքը սկսելու է 18:00-ին և շարունակվելու է մինչև կեսգիշեր: Սամուելյանի խոսքով՝ բացի մշակույթի նախարարության և պետական ենթակայության տակ գտնվող թանգարաններից, մասնակցում են նաև հասարակական կազմակերպությունների ենթակայության տակ գտնվող թանգարաններ:
Նախաձեռնությունը Հայաստանում իրականանում է 8-րդ անգամ: Սամուելյանի խոսքով, այս միջոցառման ընթացքում խնդիրներ են առաջանում տարածքի հետ կապված, քանի որ մարդկանց հոսքը շատ է, տարածքը՝ փոքր: Մանսավորապես, Հանրապետության հրապարակի վրա գտնվող պատմության թանգարանում ամենամեծ հոսքն է:
Թանգարանային գիշեր 2012-ն անցկացվելու է մայիսի 19-ին: Առաջին անգամ այն կազմակերպվել է 1997 թ-ի հունվարին` Բեռլինում: Ողջ աշխարհում այն տեղի է ունենում մայիսի 18-ի`Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ակցիան սկիզբ է առել Փարիզում 2001 թ. և լայն տարածում է ստացել ողջ Եվրոպայում: Միջոցառման ընթացքում թանգարանների մուտքը ողջ գիշեր անվճար է: Այն հովանավորվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Թանգարանների միջազգային խորհրդի կողմից:

В этом году к инициативе “Ночи музеев” присоединилось 63 армянских музея. Об этом во время пресс-конференции сказала заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян. По ее словам, “Ночь музеев” этого года в связи с 500-летием армянского книгопечатания и провозглашением Еревана всемирной столицей книги пройдет под девизом “Книга в меняющемся мире”. Мероприятия начнутся в 18:00 часов и продлятся до полуночи. По словам Самуэлян, в мероприятии принимают участие как музеи, находящиеся под ведомством государства, так и музеи, находящиеся под ведомством общественных организаций.
Данная инициатива реализуется в Армении уже в 8-ой раз. Арев Самуэлян отметила, что в ходе мероприятия возникают проблемы с нехваткой территории, поскольку приходит очень много посетителей, и предусмотренная территория оказывается недостаточной.
В этом году в Армении “Ночь музеев” под девизом “Книга в меняющемся мире” пройдет 19 мая. Впервые мероприятие “Ночь музеев” было проведено в январе 1997 года в Берлине.
Во всем мире мероприятие проводится 18 мая в преддверие Международного дня музеев.
Акция стартовала в 2001 году в Париже и получила широкое распространение в Европе. В рамках мероприятия вход в музеи в течение всей ночи будет свободным.