«Հայաստանը գտնվում է իր կայունության զենիթում»,-Մոսկվա-Երևան հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ Ռազմավարական զարգացման մոդելավորման կենտրոնի փոխնախագահ, քաղաքագետ Գրիգորի Տրոֆիմչուկը: Ըստ նրա, Հայաստանը պահպանում է կայունությունն ինչպես ներքին քաղաքականության մեջ, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում:
Անշուշտ, կան խնդիրներ հարևանների հետ, սակայն նրանք դեռևս չեն խախտում առկա կայունությունը: Փորձագետը ուշադրությունը սևեռել է Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների վրա ու ՌԴ վարչապետ Մեդվեդևի այն խոսքերին, թե Հայաստանի հետ Ռուսաստանն ունի առանձնահատուկ դաշնային հարաբերություններ: Նա հույս է հայտնել, որ գործը չի հասնի այդ հարաբերությունների ստուգմանը՝ այսինքն ռազմական գործողություններին Ղարաբաղում ու Ռուսաստանի օգնությանը: Ռուսաստանը պետք է ամրապնդի հարաբերությունները Հայաստանի հետ ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում, քանի որ այժմ դրանք ավելի շատ ձևական բնույթ են կրում:
Փորձագետը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստին, որ Ռուսաստանը չպետք է հանգիստ լինի Հայաստանի հարցում, այլ մշտապես պետք է աշխատի կապերի ամրապնդման ուղղությամբ: Այդ հարաբերությունները կարելի է կորցնել, եթե Ռուսաստանը համարի, որ երկկողմ հարաբերություններում ամեն ինչ միշտ լավ է լինելու: Տրոֆիմչուկը նշեց, որ Հայաստանն աշխատում է առևտրի ազատ գոտու ստեղծման վրա, ինչը չի կարող հետաքրքրություն չառաջացնել Ռուսաստանում:

“Армения находится в зените своей стабильности”, – заявил во время сегодняшнего телемоста Москва-Ереван вице-президент Центра моделирования стратегического развития политолог Григорий Трофимчук. По его словам, Армения сохраняет стабильность, как во внутренней политике, так и на международной арене.
Существуют, конечно, проблемы с соседями, но они также пока не нарушают существующей стабильности. Эксперт обратил внимание на отношения Армении с Россией и слова премьер-министра России Медведева о том, что с РА у России особые союзнические отношения. Он выразил надежду, что до проверки этих отношений – военных действий в Карабахе и помощи со стороны России – дело не дойдет. России нужно укреплять отношения с Арменией в рамках СНГ и ОДКБ, так как сейчас они носят формальный характер.
Также эксперт обратил внимание на то, что Россия не должна быть спокойна в вопросе Армении, а должна постоянно работать в направлении укрепления связей. Можно потерять эти отношения, если Россия будет считать, что в двусторонних отношениях всегда все будет в порядке. Трофимчук, в частности, указал на то, что Армения работает над созданием Зоны свободной торговли с ЕС, что не может не вызывать интереса у России.