Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության ներում պայքար է գնում տարբեր թևերի միջև և այդ պայքարում ՀՀԿ «կրիմինալ-օլիգարխիկ թևը» կզիջի «բարեփոխիչների» երիտասարդական թևին, որին սատարում է նախագահի աշխատակազմը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքական ու ընտրական տեխնոլոգիաների գծով փորձագետ Արմեն Բադալյանը:
Բադալյանը նշել է, որ Արևմուտքը Հայաստանից բարեփոխումներ կպահանջի տնտեսական ոլորտում, որին դեմ կլինեն մեծամասնականով ընտրված ՀՀԿ-ական պատգամավորները: Նա հիշեցրել է, որ ժամանակին, մի երկու տարի առաջ օլիգարխ պատգամավորները դեմ հանդես եկան կառավարության առաջարկած հարկային փոփոխություններին:
Ըստ նրա, այդ պայքարի վկայությունն էր Գագիկ Բեգլարյանի պաշտոնանկությունը, «կրիմինալ-օլիգարխիկ» թևի ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանի հեռանալը ԱԺ խոսնակի պաշտոնից ՀՀԿ ընտրական շտաբը ղեկավարելու պատրվակով, ինչպես նաև լուրերը Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի մոտալուտ պաշտոնանկության մասին:
Բադալյանը հավելել է, որ իշխանական բուրգից կհեռացվեն մարդիկ, որոնք չկարողացան ընտրություններում ապահովել անհրաժեշտ արդյունքը, նրանց կփոխարինեն առավել արդյունավետ մենեջերներով: Որպես օրինակ նա բերեց մամուլում շրջանառվող լուրերը Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի պաշտոնանկության մասին, որը չկարողացավ ապահովել ՀՀԿ թեկնածուի հաղթանակը մեծամասնական ընտրություններում:

17 Май 2012 - 10:48 AMT
В правящей республиканской партии Армении идет борьба между разными крыльями, и в этой борьбе “криминально-олигархическое” крыло РПА уступит молодому крылу “реформаторов”, которое поддерживает президентская администрация. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил эксперт по политическим и избирательным технологиям Армен Бадалян.
Бадалян отметил, что Запад будет требовать от Армении реформ в экономической сфере, борьбы с монополиями, против чего будут выступать избранные по мажоритарной системе депутаты от РПА. Он напомнил, что в свое время депутаты-олигархи пару лет назад выступили против предложенных правительств изменений в налоговом законодательстве.
По его словам, свидетельством этой борьбы является отставка Гагика Бегларяна с поста мэра Еревана, уход главы “криминально-олигархического” крыла Овика Абраамяна с поста спикера под предлогом руководства избирательным штабом РПА, а также информация о скорой отставке губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна.
Бадалян добавил, что из властной пирамиды будут выводиться люди, которые не смогли обеспечить на выборах нужный результат, и их заменят более эффективные менеджеры. В качестве примера он привел появившеюся в прессе информацию об уходе с поста мэра Гюмри Вардана Гукасяна, который не смог обеспечить победу кандидатов от РПА на мажоритарных выборах.