17 May 2012 - 11:34 AMT
Լիտվացի նկարիչ, օպերատոր եւ ռեժիսոր Ավիդաս Բարիսասն Արցախի, Հայաստանի եւ Լիտվայի խաչքարերի (լիտվական խաչքարերը, ի տարբերություն հայկականի, փայտից են) մասին փաստավավերագրական ֆիլմ է նկարահանում:
«Արցախում ամեն ինչ հետաքրքիր է` ամեն մի լեռը, գետն ու ծառը: Այստեղ այնքան պատմամշակութային արժեքներ կան, որոնք անհնար է մեկ այցելության ժամանակ հասցնել նկարել: Ֆիլմի պատրաստման համար մոտ մեկ տարի կաշխատենք, և այդ ընթացքում մի քանի անգամ արդեն ավելի մեծ նկարահանող խմբով կայցելենք Հայաստան ու Արցախ: Ֆիլմում խաչքարերի ցուցադրությունը կուղեկցվի ազգային հին երգերով ու երաժշտությամբ»,-ասաց Ա.Բարիսասը:
Արդյունքում կլինի մեկ ֆիլմի երեք տարբերակ. առաջինը`մեկուկես ժամանոց, երկրորդը` մոտ 45 րոպեանոց` նախատեսված փառատոների համար եւ երրորդը` 15 րոպեանոց՝ որպես գովազդային տարբերակ:
Ռեժիսորը պատրաստվում է ֆիլմը ներկայացնել միանգամից երեք փառատոների` Լիտվայի փաստավավերագրական ֆիլմերի, հայաստանյան «Ոսկե ծիրան» եւ Բեռլինի կինոփառատոներին:
Ֆիլմի նկարահանման գաղափարը Լիտվայում ապրող հայազգի Վահան եւ Օլգա Արզումանյաններինն է: Ի դեպ նշենք, որ Օ.Արզումանյանը հայտնի դաշնակահար է եւ պատանի երաժիշտների դասական երաժշտության «Տնջրե» միջազգաին փառատոնի կազմակերպիչը:
Խաչքարերի մասին ֆիլմից բացի Լիտվայում Ա.Բարիսասը Գեորգի անունով մի հայի մասին խաղարկային -վավերագրական ֆիլմ է նկարահանում:
«Գեորգին խորհրդային տարիներին ծառայել է Լիտվայում եւ այդպես էլ հիմնավորվել այնտեղ: Ես նրա հետ պատահական եմ ծանոթացել ու իմ այցեքարտը տվել: Որոշ ժամանակ անց նա ինձ զանգել է եւ խնդրել օգնել աչքերի վիրահատության հարցում: Ես նկարահանել եմ վիրահատության ողջ գործընթացը (նման պրակտիկա ունեմ), եւ հենց այդտեղ էլ ծնվել է նրա մասին ֆիլմ նկարելու գաղափարը: Ֆիլմը կոչվում է «Աչք, կառք եւ օդապարուկ», որն ավարտին հասցնելուն պես կմասնակցի Լիտվայի եւ Հայաստանի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոններին»,-karabakh-open.info-ի հետ զրույցում նշել է ռեժիսորը:

17 May 2012 - 11:26 AMT
Литовский художник, оператор и режиссер Арвидус Барисас снимает документальный фильм о хачкарах Армении, Арцаха и Литвы. В отличие от армянских – каменных, литовские хачкары деревянные. “В Арцахе интересно все: горы, камни, деревья. Здесь так много историко-архитектурных ценностей, что невозможно заснять за один приезд. Для подготовки фильма мы поработаем один год, и с этой целью несколько раз приедем в Армению и Арцах с расширенной съемочной группой. Показ хачкаров в фильме будет сопровождаться национальной музыкой и песнями”, – сказал Барисас.
В результате будет три варианта одного фильма: длительность первого – 1,5 часа, второго – 45 минут и третьего – 15 минут в виде рекламного ролика.
Режиссер собирается представить фильм сразу на трех фестивалях: Литовском фестивале документальных фильмов, армянском “Золотом абрикосе” и Берлинском Международном кинофестивале.
Идея создания фильма принадлежит проживающим в Литве армянам Вагану и Ольге Арзуманянам. Отметим также, что О.Арзуманян является известной пианисткой и организатором Международного юношеского фестиваля классической музыки “Тнджре”.
Помимо фильма о хачкарах, Барисас снимает в Литве художественно-документальный фильм об армянине по имени Георгий.
“Георгий служил в Литве в советские годы. После окончания службы он обосновался здесь. Я познакомился с ним случайно и оставил ему свою визитную карточку. Спустя некоторое время он позвонил мне и попросил помочь решить вопрос с операцией на глазах. Я заснял весь процесс операции (у меня есть подобная практика), там же и родилась идея съемок фильма о нем, который называется “Глаз, кабина и воздушный змей”. Как только будет завершена работа над фильмом, он будет представлен на фестивалях в Литве и “Золотой абрикос” в Армении”, – сказал режиссер, сообщает karabakh-open.info.