Հայաստանում պարզապես անհրաժեշտ է ստեղծել գորգի թանգարան, հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը: Նրա խոսքով, Ադրբեջանը և Թուրքիան վաղուց արդեն ունեն գորգարվեստի թանգարան, իսկ Հայաստանը` ոչ:
Տնօրենը նշում է, որ մեր թանգարաններում կան բազմաթիվ գորգեր, որոնք չեն ցուցադրվում: Նա առաջարկում է բոլոր թանգարաններում պահվող գորգերը հավաքել մեկ տեղ, նշել անունը, վայրը և որ թանգարանից է և ցուցադրել: Գորգերի հետ կցել ստեղծման վայրը նշող քարտեզներ, պատմական լուսանկարներ և այլ ուղեկցող նյութեր:
Լրագրողների այն պնդմանը, որ շատ թանգարանների տնօրեններ չեն համաձայնվում իրենց պահոցից հանել գորգերը, Սարգսյանն ասաց, որ դա պետք է լինի պետական ծրագիր, և գորգերը նրանց սեփականությունը չեն:

В Армении назрела острая необходимость создания музея ковров, особенно сейчас, в преддверие 100-летия Геноцида армян, сказал во время пресс-конференции директор Дома-музея Сергея Параджанова Завен Саркисян. По его словам, у Азербайджана и Грузии уже давно есть подобные музеи.
Директор отметил, что в армянских музеях хранится множество ковров, которые никогда не выставляются. Он предлагает все ковры, хранящиеся в разных музеях, собрать в одном месте, отметить их названия, места, где был произведен, а также в каком музее выставлялся, и представить их посетителям.
В ответ на утверждения журналистов о том, что директоры музеев не согласятся предоставить ковры, хранящиеся в их музеях, Саркисян сказал, что это должна быть государственная программа, и что эти ковры не являются их собственностью.