17 May 2012 - 14:29 AMT
Այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը մեկնաբանել է Սիրիայում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները: Պետրոսյանը նշել է, որ ընտրություններին մասնակցել է 3 սիրիահայ, սակայն ոչ մեկը խորհրդարան չի անցել: Փորձագետներն ու իրենք սիրիացիները կարծում են, որ այդ արդյունքների պատճառներից մեկը կառավարության աջակցության բացակայությունն է, որը կարող էր ապահովել հայ պատգամավորի ներկայությունը: Չնայած դրան, սիրիահայերը մտահոգված չեն նման շրջադարձով, քանի որ, հաշվի առնելով ինտեգրման մակարդակը սիրիական հասարակությանը, հայերը կկարողանան պաշտպանել սեփական շահերը նաև արաբ պատգամավորների միջոցով:
Ըստ փորձագետի, Սիրիայում ընտրությունների անցկացումը ևս մեկ քայլ է բարեփոխումների ճանապարհին: Ըստ նոր սահմանադրության «Բաաս» կուսակցությունը, որը իշխող էր 50 տարի շարունակ, կորցրել է մենաշնորհի իրավունքը: Միայն մեկ ընդդիմադիր կուսակցություն մասնակցեց ընտրություններին, սակայն հայտարարեց, թե չի ճանաչում ընտրությունները մինչ արդյունքների հրապարակումը՝ ստանալով 5 տեղ խորհրդարանում:

На прошедшей сегодня пресс-конференции арабовед Армен Петросян прокомментировал прошедшие в Сирии неделю назад парламентские выборы. Петросян подчеркнул, что в выборах участвовало 3 сирийских армянина, ни один из них в парламент не прошел. Многие эксперты и сами сирийцы заявляют, что одна из причин таких результатов – отсутствие поддержки и вмешательства правительства, что обеспечило бы присутствие армянских депутатов. Несмотря на это, сирийские армяне не обеспокоены таким поворотом событий, так как, учитывая ту степень интеграции в сирийское общество, которое они имеют, армяне смогут защищать свои интересы и через депутатов-арабов.
По его словам, проведение выборов в Сирии – это еще один шаг на пути реформ, предпринятых правительством в целях стабилизации ситуации в стране. Выборы последовали отмене чрезвычайного положения, а также амнистии некоторых политических заключенных. Кроме того, согласно новой конституции, партия Баас, правившая страной в течение 50 лет, потеряла право на монополию власти. Только одна оппозиционная партия приняла участие в выборах, но и она заявила, что не признает их еще до оглашения итогов, предоставивших ей всего 5 мест в новом парламенте (у Баас и еще партнера 183), отметил эксперт.