17 Մայիս 2012 - 13:22 AMT
Հաքերները կոտրել են «Եվրատեսիլ-2012» պաշտոնական կայքերը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ գործակալությունը: Կիբերհարձակման են ենթարկվել www.eurovision.az, www.eurovision.com և մի քանի այլ կայքեր, ներկայումս այդ կայքերից ոչ մեկը չի աշխատում, սակայն տեխնիկական ծառայությունը փորձում է վերացնել անսարքությունները:
Որոշ տվյալնելով, պատասխանատվությունը ստանձնել է «Ազատության ֆեդաիներ» հաքերային խմբավորումը: Կայքերից մեկում, մասնավորապես, նրանք զետեղել էին իսլամիստներին քննադատած ադրբեջանցի գրող-հրապարակախոս Ռաֆիկ Թաղիի լուսանկարն ու իրենց պահանջները: Անցյալ տարվա նոյեմբերին նա սպանվեց Բաքվում:
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը տուգանել է Հայաստանին «Եվրատեսիլ-2012»-ին մասնակցելուց հրաժարվելու համար: Եթե Հայաստանը չհեռարձակի մրցույթը, երկիրը կկորցնի հաջորդ տարվա մրցույթին մասնակցելու իրավունքը: Ընթացիկ տարվա հունվարի 17-ին մրցույթի պաշտոնական կայքը ներկայացրեց Եվրատեսիլի մասնակիցների 43 երկրից բաղկացած ցանկը, այդ թվում էր նաև Հայաստանը: Սակայն ավելի ուշ Հայաստանը հրաժարվեց մասնակցությունից: Մինչ վերջնաժամկետը մրցույթին մասնակցությունից հրաժարվել էր նաև Լեհաստանը, սակայն նա տուգանք չի մուծի: Փետրվարի 24-ին հայ էստրադային երգիչները հանդես եկան հայտարարությամբ՝ հրաժարվելով մասնակցել «Եվրատեսիլին»: Նման քայլի համար պատճառ հանդիսացավ ժամկետային զինծառայողի սպանությունը, որը նախորդ օրը տեղի էր ունեցել ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից:

17 Май 2012 - 13:16 AMT
Kибератакам подверглись сайты www.eurovision.az, www.eurovision.com и несколько других. В настоящий момент ни один из этих ресурсов не работает, но техподдержка пытается устранить возникшие неполадки.
По некоторым данным, ответственность за взлом взяла на себя хакерская группировка "Федаи свободы". На одном из сайтов, в частности, ими были размещены требования и фотография Рафика Таги, азербайджанского писателя-публициста, подвергшего критике движение исламистов. В ноябре минувшего года он был убит в столице Азербайджана.
24 февраля группа армянских эстрадных певцов выступила с заявлением об отказе участвовать в "Евровидении". Поводом для такого шага послужила гибель армянского солдата-срочника, который днем ранее был смертельно ранен выстрелом азербайджанского снайпера на границе двух государств.
Европейский вещательный союз (ЕВС) оштрафовал Армению за отказ от участия в песенном конкурсе "Евровидение", который состоится в конце этого месяца в Баку. В случае, если конкурс не будет транслироваться данным телеканалом, страна потеряет право на участие в Евровидении в 2013 году.
17 января текущего года официальный сайт конкурса представил список 43 стран, участвующих в Евровидении, в их числе была и Армения.
Руководитель армянской делегации Гоар Гаспарян сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net что Армения является полноценным членом Европейского союза вещателей и ее участие в конкурсе, который пройдет в Баку, доказывает это.
Однако, позже Армения отказалась от участия в конкурсе.
До установленных союзом окончательных сроков от участия в конкурсе также отказалась Польша, однако штраф она платить не будет.