18 Մայիս 2012 - 12:02 AMT
Իմ անունը Վահան Ստեփանյան է, ես PanARMENIAN Photo գործակալությունից եմ և մենք արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ հայտնվում ենք Կաննի փառատոնի կիզակետում: Չեմ խոստանում, որ ամեն օր կգրեմ ու կպատմեմ տեղի ունեցածի մասին, քանի որ ես մեկն եմ, օրը 24 ժամ ունի, իսկ նկարելու համար շատ ավելին է պետք: Բայց երկու օրը մեկ, կարծում եմ, կկարողանամ կիսել տպավորություններս: Այնպես որ հետևեք, հարցեր տվեք… մենք ոչ մի մութ անկյուն չենք թողնի:
Կաննում ավելի ցուրտ է, քան անցյալ տարի, Կաննում ավելի շատ մարդ կա, քան անցյալ տարի, քանի որ փառատոնը հոբելյանական է: Սակայն նախկինի պես, Կաննում ամենից սպասվածն ու քննարկվողները Բրեդ Փիթն ու Անջելինա Ջոլին են:
Եվ այսպես, առաջի օրը ներկայացան ժյուրին ու փառատոնը բացող ֆիլմը: Ժյուրին իհարկե ԶԼՄ-ների համար ավելի քիչ հետաքրքիր է, քան նախորդ տարի: Դատեք ինքներդ՝ Նաննի Մորետտի+Դիանա Կրյուգեր+Էվան ՄըքԳրեգոր (2012) և Ռոբերտ դե Նիրո+Ումա Տուրման+Ջուդ Լոու (2011): Փոխարենն այս տարի կա նաև Ժան Պոլ Գոտյեն: Բայց քանի որ Մորետտին անցյալ տարի ֆիլմ էր ներկայացնում, արդեն սովոր էր թե «բռի լուսանկարիչներին», թե «անտակտ հարցերին», ուստի շատ լավ կարողանում էր նախագահել:
Ինչ վերաբերում է բացող ֆիլմին.. Ուես Անդերսոնի «Լիալուսնի թագավորությունն« իր աստեղային կազմով ապահովեցին հոբելյանական բացումը: Եվ ինչպես ֆիլմն էր բարի ու տարօրինակ, այնպես էլ «նրանք էին լավը…բայց ոչ տարօրինակ, այլ շատ ջերմ, բարեհամբույր ու համբերատար: 5-մետրանոց երկարությամբ և 4 շարք «խորությամբ» երկրպագուներից ոչ ոք դժգոհ չմնաց, որովհետև թե Բրյուս Վիլլիսը, թե Տիլդա Սվոնը, Բիլ Մյուրեյն ու Էվդարվ Նորթոնը…հերթով մոտեցան, շփվեցին… ստորագրեցին.. ու գնացին փառատոնը բացելու: Ֆիլմի կարմիր գորգին եկել էին նաև Եվա Լոնգորիան շատ երկար զգեստով և Եվա Հերցիգովան շատ կարճ զգեստով: Օրվա թեմաներից էր նաև Սաշա Բարոն Քոենը իր «Բռնապետի» շնորհանդեսով «Կառլտոն» հյուրանոցի լողափում: Երկար չպատմեմ…ուղղակի… Սաշա Բարոն Քոեն…ուղտեր, բարձր ծիծաղ, ակցենտով անգլերեն, աղմուկ-աղաղակ:
Երկրորդ օրն արդեն ամեն ինչ իր տեղն ընկավ: Ավելի շուտ ամեն ինչ իր հունով գնաց, բացի ժողովրդից, որը քայլում էր որտեղ պատահի, մեքենաների տակ ընկնելով: Պաշտոնական ծրագրում երկու ֆիլմ կա, որոնցից հետաքրքիր է առաջինը՝ Ժակ Օդիարի «Ժանգն ու ոսկորը» (Rust and Bone), որի գլխավոր դերակատարն է ֆրանսիացիների նոր ֆավորիտ Մարիոն Կոտիյարը: Նրան հաջորդեց եգիպտական ֆիլմը, իսկ այ հետո… հետո «Մադագասկար 3»-ի աստեղային կազմը որոշեց «շփվել» մարդկանց հետ: «Շփվելը» չակերտներով, քանի որ մարդկանց առաջ մեծ պատնեշներ էին դրել, դերասաններն էլ բարձրացել էին «Կառլտոնի» 2,5 մ բարձրություն ունեցող պատշգամբի վրա: Բացի այդ, մարդկանց դեռ կես ժամ առաջ հագցրել էին «ծաղրածուի մազեր», ինչը «Մադագասկար 3« հիմնական փիար տարրերից մեկն էր:
Այդքանից հետո շփումն, այնուամենայնիվ, տեղի ունեցավ. կազմը դուրս եկավ, մարդիկ աղաղակեցին…միմյանց ձեռքով արեցին, օդային համբույրներ ուղարկեցին…կազմը հեռացավ, մարդիկ էլ հետը: Բայց մի զավեշտալի միտում նկատվեց: Ֆրանսիացի երկրպագուների համար յուրաքանչյուր սևամորթ ամերիկացի դերասան Ուիլ Սմիթն է, իսկ գեղեցիկ դերասանուհի՝ Անջելինա Ջոլին: Եվ երբ երևաց Քրիս Ռոքը, մարդիկ բղավում էին՝ Ուիլ Սմիթ, Ուիլ Սմիթ, իսկ Ջեսիկա Չեսթեյնին տեսնելով, բացականչեցին՝ Անջելինա, Անջելինա:…Վաղը կարծես Մադագասկարի «գազանանոցը» պետք է հայտնվի կարմիր գորգին: Ի դեպ, Ուիլ Սմիթ բղավողներն ինչ-որ չափով ճիշտ էին, քանի որ Գլորիա գետաձին խոսում է Սմիթի կնոջ՝ Ջադա Փինկեթ Սմիթի ձայնով:

Меня зовут Ваан Степанян, я фотограф агентства PanARMENIAN Photo, и мы уже второй год оказываемся в Каннах, в самой гуще событий кинофестиваля. Не могу обещать, что буду писать каждый день и рассказывать все, что происходит, потому что фестиваля много, а я один, и часов в сутках всего 24, а снимать нужно в два раза больше. Ждите моих репортажей раз в два дня, читайте, смотрите, комментируйте, задавайте вопросы, все покажем, все расскажем и осветим.
В Каннах холоднее, чем в прошлом году, в Каннах больше народу, чем в прошлом году – фестиваль-то юбилейный. Но по-прежнему в Каннах больше всего ждут и больше всех обсуждают Бреда Питта и Анджелину Джоли.
Первый день – день представления жюри и фильма открытия. Жюри в этом году не очень интересует прессу. Сравните сами: Нанно Моретти + Диана Крюгер + Эван МакГрегор (2012) VS Роберт Де Ниро + Ума Турман + Джуд Лоу (2011). Но зато в этом году в составе жюри Жан-Поль Готье, и Моретти, который в прошлом году представлял в Каннах свой фильм и наловчился общаться с «наглыми фотографами» и парировать «бестактные вопросы», отлично справляется с обязанностями председателя жюри.
Что до фильма открытия, то «Королевство полной луны» (“Moonrise Kingdom”) Уэса Андерсона и его звездный состав обеспечили достойное юбилейное открытие. И под стать доброму и странному фильму, команда его была хоть и не странной, но доброй, очень доброжелательной и терпеливой. Ни один из огромной толпы фанатов не остался обделенным, ведь и Брюс Уиллис, и Тильда Суинтон, и Билл Мюррей, и Эдвард Нортон по очереди подходили, общались и раздавали автографы. На красной дорожке фильма засветились также Ева Лонгория в очень длинном платье и Ева Херцигова – в очень коротком.
Одной из нашумевших тем первого дня стал также Саша Барон Коэн с презентацией своего «Диктатора» (“The Dictator”) на пляже отеля “Carlton”. Что тут долго говорить: это был Саша Барон Коэн в своем амплуа – верблюды, кувырки, хохот, английский с акцентом, шум-гам-суматоха.
На второй день все устаканилось. Вернее, все пошло своим чередом, кроме людей, которые ходят где вздумается, попадая под автомобили.
В официальной программе демонстрировались два фильма. Больший интерес вызвала картина Жака Одиара «Ржавчина и кость» (“Rust and Bone”) с новой французской фавориткой Марион Котийяр в главной роли. За ней последовала египетская картина «После битвы» (“After the battle”), ну а потом… мегаздвездный состав «Мадагаскара 3» решил «пообщаться» с публикой. Кавычки, которые вы видите, должны быть огромными, поскольку это «общение» проходило в следующих условиях – перед публикой поставили огромные ограждения, – актеры поднялись на террассу “Carlton”-а высотой 2.5 метра, – за полчаса до того людям надели клоунские парики, которые, как оказалось, и есть главный пиар элемент «Мадагаскара 3». Что ж, «общение» состоялось, состав вышел, люди покричали, актеры помахали ручкой, актеры ушли, люди тоже.
Это, мягко говоря, не пылающее эмоциями мероприятие все-таки не обошлось без прикола. Для французских киноманов любой чернокожий американский актер – это Уилл Смит, а красивая американская актриса – Анджелина Джоли. Так что Криса Рока сопровождали крики «Уилл Смит! Уилл Смит!», а Джессику Честейн встречали восхищенные возгласы «Анджелина, Анджелина». Ну что же, те, кто называл Рока Смитом, отчасти, можно сказать, правы, ведь бегемотика Глорию в «Мадагаскаре» озвучивает Джада Пинкетт-Смит – жена Уила Смита.