18 May 2012 - 12:02 AMT
«Արտերկրում հայ մշակույթի պահպանման, տարածման և էստրադային երաժշտության զարգացման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար» Բելառուսի անվանի երգչուհի Իսկուհի Աբալյանին Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանը հանձնել է ՀՀ մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության ևս մեկ Ոսկե մեդալ ՀՀ դեսպանը հանձնեց Բելառուսի «Էրեբունի» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Ռուզաննա Ավանեսյանին «Արտերկրում հայ մշակույթի պահպանման, տարածման և պարարվեստի զարգացման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար»:
Պարգևատրման արարողությունը տեղի է ունեցել մայիսի 16-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկի «Կինոյի տանը»` «Արարատից Սիոն» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունից հետո:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԲՀ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանը, որը շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին հրավերը ընդունելու համար:
Հրավիրվածների թվում էին հայ համայնքի, Բելառուսում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների, Բելառուսի հասարակության և մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

18 May 2012 - 13:49 AMT
“За сохранение, распространение армянской культуры и развитие армянской эстрадной музыки за рубежом” известной певице Искуи Абалян посол РА в Беларуси Армен Хачатурян вручил Золотую медаль Министерства культуры РА.
Еще одной Золотой медали министерства “за значительный вклад в дело сохранения, распространения армянской культуры и развития танцевального искусства за рубежом” удостоилась художественный руководитель танцевального ансамбля “Эребуни” в Беларуси Рузанна Аванесян.
Церемония награждения состоялась 16 мая в Доме кино в Минске после показа документального фильма “От Арарата к Сиону”.
С речью открытия выступил посол РА в Беларуси Армен Хачатурян, который выразил благодарность присутствующим за принятие приглашения.
В числе приглашенных гостей были представители армянской диаспоры, представители дипломатических миссий в РБ, а также общественные деятели и деятели культуры Беларуси, сообщают в пресс-службе МИД РА.