Մայիսի 18: Կաննի կինոփառատոնի երրորդ օր: Կինոֆորումում հրատարակվող «Ֆիլմ Ֆրանսե» ամսագիրը սկսել է մրցութային աշխատանքների վարկանիշ կազմել: Վարկանիշը կազմելու պահին ցուցադրվել է 22-ից ընդամենը 3-ը: Եվ առաջին տեղում առայժմ ֆրանսիացի ռեժիսոր Ժակ Օդիարի «Ժանգ և ոսկոր» ֆիլմն է: Երկրորդ հորիզոնականում, որը երկու տեղ ունի, ամերիկյան ռեժիսոր Ուելս Անդերսոնի «Լիալուսնի թագավորությունն» է: Եգիպտացի վարպետ Յուսրա Նասրուլլայի «Մարտից հետո» կինոնկարը դուրս է մնացել փառատոնից:
Արագ բացում
Փոխարենն արդեն հայտնի է դարձել փառատոնի բացման անունը` 34-ամյա բելգիացի դերասան Մատիաս Սկունարտս: Կինոֆորումի ետնաբեմից հայտնի է դարձել, որ նա առաջարկներ է ստացել Հոլիվուդի ռեժիսորներից:
Կաննի բանտային շփոթությունը
Կինոփառատոնը չընթացավ առանց շփոթությունների: «Ռեալիթի» ֆիլմում, որը, ի դեպ, այսօր են ցուցադրում, գլխավոր դերակատար Անյելլո Արենան չի կարողացել ժամանել Կանն մի պարզ պատճառով. նա բանտում է, որտեղից նրանց ազատ չեն արձակել անգամ հանուն նման նշանակալի իրադարձության:
«Անյելլո Արենան խաղում է «Ամրոց» կոչվող թատերախմբում Վոլտերրա քաղաքում, որը բանտարկյալների թատրոն է: Անյելլոն դեռևս դավաճռով նշանակված ժամանակը չի անցկացրել բանտում, ուստի նրան չեն թույլատրել ներկա գտնվել պրեմիերային»,- պատմել է, ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, ֆիլմի ռեժիսոր Մատտեո Գարրոնեն:
Հեքիաթ ձկնորսի և… ռեալիթի շոուի մասին
Ինչ վերաբերում է ինքնին ֆիլմին, ապա «Ռեալիթին» պատմություն է ձկնորսական կրպակի Լուչանո անունով տիրոջ մասին, ով երեխաների հորդորներով մասնակցում է «Մեծ եղբայր» շոուի նախընտրական փուլին և խելագարվում` սպասելով պրոդյուսերների զանգին Հռոմից: Ընդ որում ինքը` ռեժիսորն իր աշխատանքը համարում է ժամանակակից հեքիաթ. «Մենք ավելի շուտ ժամանակակից հեքիաթ էինք հնարում, մեր հերոսը ինչ-որ չափով ժամանակակից Պինոկկիոն է»:
Ֆիլմի սյուժեն, ստեղծողների խոսքով, հիմնված է իրական պատմության վրա, որը տեղի է ունեցել մի քանի տարի առաջ Նեապոլիսում: Ի դեպ, ինչպես խոստովանել է սցենարիստ Մասսիմո Գաուդիոզոն, ամենահեքիաթային տեսարաններն ընդօրինակված են իրական կյանքից:
Դրախտ փողի դիմաց
Երրորդ մրցութային օրվա երկրորդ ֆիլմը ավստրիացի Ուլրիխ Զայդլի «Դրախտ. սեր» կինոնկարն է, որը սեքս-տուրիզմի մասին է, և որի գլխավոր հերոսուհին Քենիա է մեկնում, որպեսզի ճանաչի այնտեղի կյանքի բերկրանքը: Սակայն, ռեժիսորի կարծիքով, իր աշխատանքը կանացի միայնության մասին է: Գլխավոր հերոսուհին 50-ամյա տիկին է (Մարգարետե Թիզել), մասնագիտությամբ` սոցիալական աշխատող: Դստերը տանելով ազգականի մոտ` նա արձակուրդ է մեկնում Քենիա, որտեղ ավելի փորձառու հայրենակցուհին (Ինգե Մո) բացատրում է, թե ինչում է ճիշտ հանգստի գաղտնիքը. պետք է սևամորթ սիրեկան գտնել: Բայց շուտով Թերեզան գիտակցում է, որ սերն այդ ծովափին ապրանք է, իսկ սիրեկանները միշտ ունենում են հիվանդ եղբայրներ, սոված երեխաներ և ուժասպառ հայրեր, ում շտապ գումար է հարկավոր: «Այստեղ խոսքը միայն սեքսի մասին չէ, կանայք իսկապես սեր են փնտրում, նրանք շատ բան են սպասում այդ պատմություններից և չափազանց շատ են հիասթափվում»,- գտնում է Մարգարետե Թիզելը:
Ի միջի այլոց, ռեժիսորն ի սկզբանե նախատեսել էր գլխավոր դերերին հրավիրել սովորական զբոսաշրջիկ կանանց, որոնք աֆրիկյան սիրավեպեր են ունեցել, բայց արդյունքում որոշվեց պրոֆեսիոնալ դերասանուհիների նկարահանել:
Ի դեպ, մի շարք կինոքննադատներ այդ աշխատանքն ամենահետաքրքիրն են համարում մրցութային ծրագրից արդեն ցուցադրված բոլոր ֆիլմերից: Բայց հաշվի առնելով, որ առջևում դեռ այնքան էլ քիչ աշխատանքներ չեն, քննադատներն իրենց կարծիքները միանգամայն կարող են փոխել:
Իսկ «Պարադիզ. Սեր» ֆիլմը կունենա շարունակություն: Սա առաջին ֆիլմն է եռամաս շարքի, որը պետք է պատմի մեկ ընտանիքի երեք կանանց մասին, ովքեր իրենց երջանկությունն են փնտրում մոլորակի երեք տարբեր ծայրերում: Թերեզան հայտնվել է Քենիայում, որտեղ ընդունված է գումար վճարել սեքսի դիմաց, նրա դուստրը կհայտնվի նիհարող դեռահասների ճամբարում (նրան նվիրված ֆիլմը կկոչվի «Պարադիզ. Հույս»), իսկ երրորդ հերոսուհին կհայտնվի կաթոլիկ եկեղեցում («Պարադիզ. Հավատ»):
Ի՞նչ է մեզ համար պատրաստել չորրորդ օրը
Կաննի կինոփառատոնի չորրորդ օրը կշարունակեն Ջոն Հիլքոութի «Օրենքից դուրս» քրեական վեսթերնը Թոմ Հարդիի, Գարի Օլդմանի, Շիա Լեյբուֆի, Ջեսիկա Չեյսթենի, Միա Վասիկովսկայայի և Գայ Փիրսի մասնակցությամբ, որը պատմում է չոր օրենքի ժամանակներում անօրինական առևտրի ծրագիր մշակող երեք եղբայրների մասին, և ռումինական ռեժիսոր Կրիստիան Մունջուի «Բլուրներից այն կողմ» կինոնկարը, որի գործողությունները տեղի են ունենում կանանց ուղղափառ վանքում:

18 Май 2012 - 16:41 AMT
Каннский кинофестиваль, день 3-ий: Пиноккио-заключенный, рейтинг из 3 фильмов и «Рай», куда не хочется
18 мая. День 3-ий Каннского кинофестиваля. Издающийся на кинофоруме журнал “Фильм Франсэ” начал составлять рейтинг конкурсных работ. На момент составления рейтинга их было показано всего 3 из 22. И первое место пока занимает фильм французского режиссера Жака Одиара “Ржавчина и кость”. На второй позиции с двумя вторыми местами находится лента американского режиссера Уэса Андерсона “Королевство полной луны”. Картина египетского мастера режиссера Юсри Насруллы “После битвы” стала аутсайдером фестиваля.
Быстрое открытие
Зато уже стало известно имя открытия фестиваля – 34-летний бельгийский актер Матиас Скунартс. В кулуарах кинофорума стало известно, что ему поступили предложения от режиссеров Голливуда.
Каннский тюремный конфуз
Не обошлось на кинофестивале и без конфуза. Исполнитель главной роли в фильме "Реалити", который, кстати, показывают сегодня, Аньелло Арена не смог приехать в Канны по одной простой причине: он сидит в тюрьме, откуда его не выпустили даже ради такого знаменательного события.
“Аньелло Арена играет в театральной труппе под названием "Крепость" в городе Вольтерра – это театр заключенных, Аньелло еще не отбыл свой срок, и поэтому на премьеру его не отпустили”, – рассказал, как сообщает РИА Новости, режиссер фильма Маттео Гарроне.
Сказка про рыбака и… реалити-шоу
Что касается самого фильма, то "Реалити" – история про владельца рыбной лавки по имени Лучано, который по настоянию детей проходит пробы на участие в шоу "Большой брат" и сходит с ума, ожидая звонка продюсеров из Рима. При чем сам режиссер считает свою работу современной сказкой: "Мы сочиняли скорее современную сказку, наш герой – что-то вроде современного Пиноккио".
Сюжет фильма, по словам создателей, основан на реальной истории, произошедшей несколько лет назад в Неаполе. Кстати, как признался сценарист Массимо Гаудиозо, самые сказочные сцены они как раз позаимствовали из реальной жизни".
Рай за деньги
Вторым фильмом третьего конкурсного дня стал "Рай: любовь" австрийца Ульриха Зайдля. Это фильм о секс-туризме, главная героиня которого отправляется в Кению, чтобы познать радости тамошней жизни. Но, по мнению режиссера, его детище – это история о женском одиночестве. Главная героиня фильма – 50-летняя дама (Маргарете Тизель), по профессии – социальный работник. Отвезя дочь к родственнице, она отправляется в отпуск в Кению, где более опытная соотечественница (Инге Мо) объясняет, в чем секрет правильного отдыха: нужно найти черного любовника. Но вскоре Тереза осознает, что любовь на этом побережье – товар, а у любовников всегда оказываются больные братья, голодные дети и немощные отцы, которым срочно нужны деньги. "Здесь речь не только о сексе, женщины действительно ищут любви, они очень многого ждут от этих историй и очень сильно разочаровываются", – считает Маргарете Тизель.
Между прочим, режиссер изначально планировал пригласить на главные роли обычных туристок, переживших африканские романы, но в итоге решено было снимать профессиональных актрис.
Кстати, многие кинокритики считают эту работу самой интересной из всей показанной до того конкурсной программы. Но с учетом того, что впереди еще совсем даже немало работ, критики свое мнение вполне могут изменить.
А у фильма "Парадиз: Любовь" будет продолжение. Это первый фильм трилогии, которая должна рассказывать о трех женщинах из одной семьи, ищущих своего счастья в трех разных концах планеты. Тереза оказалась в Кении, где принято покупать секс за деньги; ее дочь попадет в лагерь для худеющих подростков (посвященный ей фильм будет называться "Парадиз: Надежда"), третья героиня окажется в католическом монастыре ("Парадиз: Вера").
Что день четвертый нам готовит?
Четвертый конкурсный день Каннского кинофестиваля продолжат криминальный вестерн Джона Хиллкоута "Вне закона" с Томом Харди, Гари Олдманом, Шайей ЛаБаф, Джессикой Чейстен, Мией Васиковской и Гаем Пирсом, рассказывающий о трех братьях, промышляющих незаконной торговлей во времена сухого закона, и фильм "По ту сторону холмов" румынского режиссера Кристиана Мунджу, действие которого разворачивается в женском православном монастыре.