Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 18-ին մասնակցել է Բերձոր քաղաքի ազատագրման 20-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, երկրի ղեկավարը ծաղկեպսակ է դրել Արցախյան ազատամարտում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում ևպետական պարգևներ հանձնել մի խումբ ազատամարտիկների:
Շնորհավորելով բոլորին այս հիշարժան տոնի կապակցությամբ` Բակո Սահակյանը նշել է, որ Բերձորի ազատագրմամբ ճեղքվեց Արցախի շրջափակումը և անմիջական կապ հաստատվեց Մայր Հայաստանի հետ, ինչն ուներ մեծ ռազմավարական նշանակություն: Նախագահի խոսքով` Քաշաթաղի շրջանի շենացումը գտնվում է իշխանությունների մշտական ուշադրության կենտրոնում: Այստեղ իրականացվում են բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր` ուղղված շրջանում առկա հիմնախնդիրների արդյունավետ լուծմանը և տարածքների համաչափ զարգացմանը:
Բակո Սահակյանը եղել է «Սյունիք – 3» ՀԷԿ-ի շինհարթակում և տեղում ծանոթացել կատարվող աշխատանքների ընթացքին: Նախագահը ներկա է գտնվել նաև «Սյունիք – 2» ՀԷԿ-ի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Այնուհետև երկրի ղեկավարը մասնակցել է Բերձոր քաղաքում նոր բնակելի թաղամասի հիմնարկեքի արարողությանը:
Միջոցառումներին մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր Հայաստանի Հանրապետությունից և Սփյուռքից:

18 May 2012 - 16:53 AMT
18 мая президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в праздничных мероприятиях, посвященных 20-ой годовщине освобождения города Бердзора.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в Бердзоре глава государства возложил венок к мемориальному комплексу погибшим в Арцахской освободительной борьбе и вручил государственные награды группе воинов-освободителей.
Поздравив всех с этим памятным днем, Бако Саакян отметил, что освобождение Бердзора дало возможность прорвать многолетнюю блокаду и наладить непосредственную связь с Матерью-Арменией, что имело важное стратегическое значение. По словам президента НКР, обустройство Кашатахского района находится в центре постоянного внимания властей. Здесь осуществляются многочисленные программы, направленные на эффективное решение существующих в районе проблем и пропорциональное развитие территорий.
Бако Саакян побывал на стройплощадке гидроэлектростанции “Сюник-3” и на месте ознакомился с ходом проводимых там работ. Президент присутствовал также на торжественной церемонии открытия гидроэлектростанции “Сюник-2”.
Затем глава государства принял участие в церемонии закладки памятной капсулы в фундамент нового жилого квартала в городе Бердзоре.
В мероприятиях приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, премьер-министр Ара Арутюнян, другие должностные лица, гости из Республики Армения и Диаспоры.