19 Մայիս 2012 - 06:50 AMT
Ղարաբաղյան խնդրի լուծումը ուժեղ Հայաստան կառուցելն է, նման կարծիք է հայտնել կանադացի լրագրող, պրոֆեսոր, MIG International Consulting միջազգային ընկերության նախագահ Իլյա Գերոլը Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանում՝ մայիսի 18-ին հանդիպելով ուսանողների հետ: «Այս հակամարտությունում չկան որոշիչ դաշնակիցներ,-ասել է Գերոլը:-Հակամարտության լուծումը ուժեղ Հայաստանի կառուցումն է, տնտեսապես ուժեղ, որտեղ նպատակաուղղված կաշխատի սփյուռքը: Սփյուռքը պետք է կարևոր դերակատարություն ունենա Հայաստանում ներդրումային ենթակառուցվածքների ստեղծման գործում»:
Գերոլը կոչ է արել տեղի չտալ միֆերին: «Պետք չէ տեղի տալ այն առասպելին, թե Ադրբեջանը հարստացել է, հսկայական բանակ է զինել ռուսական ու իսրայելական զենքով, իսկ Հայաստանը հոգնել է երկար պատերազմից, մեկուսացումից, և վիճակը աղետալի կլինի: Չեն լինի աղետներ, -ասել է լրագրողը,-քանի որ մարդիկ մեծ ու զենքով լցված Ադրբեջանում չեն կարող պատերազմել և չունեն այն գաղափարը հանուն որի պետք է պատերազմեն»:
Այն պատճառների թվում, թե ինչու Ադրբեջանը չի գնա պատերազմի, Գերոլը նշել է ադրբեջանական հասարակության բևեռացումն ու այնսպիսի լուրջ հակառակորդի առկայությունը, ինչպիսին Իրանն է:
Ըստ Գերոլի, ղարաբաղյան հարցում իրավացի են եկու կողմերն էլ՝ մեկը՝ պատմականորեն, մյուսը՝ ձևականորեն, և այս հարցում փոխզիջումը պակասում է: «Այս հակամարտությունը դեռ երկար նույն տեղում կմնա, սակայն կարող է վերածվել անկանխատեսելի բախման անկանխատեսելի ուժերի մասնակցությամբ»:

Решение карабахского конфликта – в строительстве сильной Армении, такое мнение высказал канадский политический журналист, профессор, президент международной консалтинговой компании «MIG International Consulting» Илья Герол в Российско-Армянском (Славянском) университете 18-го мая на встрече со студентами. “В данном конфликте нет решающих союзников, – отметил Герол. – Решение этого конфликта – строительство сильной Армении, экономически сильной Армении, в которой целенаправленно работала бы диаспора. Диаспора должна сыграть важную роль в создании инвестиционной инфраструктуры Армении”.
Герол призвал не поддаваться мифам. “Не стоит поддаваться мифу о том, например, что Азербайджан сейчас изумительно разбогател, оснастил огромную армию российским и израильским оружием, а Армения устала от долгой войны, изоляции, и что будут катаклизмы. Не будет катаклизмов, – сказал журналист, – постольку – поскольку люди в большой, набитой оружием армии Азербайджана, войны вести не могут и не имеют, за что”.
В ряде причин, по которым Азербайджан не решится на военный конфликт, Герол отметил поляризацию азербайджанского общества и наличие такого серьезного противника, как Иран.
По мнению Ильи Герола, в карабахском конфликте правы обе стороны: одна – исторически, другая – формально, и в этом вопросе у сторон – полное отсутствие компромиссности. “Этот конфликт долго будет еще стоять на одной точке, – заметил Герол, – но он имеет огромный потенциал вылиться в очень большое, но сегодня непредвиденное столкновение непредвиденных сил”.