19 Մայիս 2012 - 13:27 AMT
Մայիսի 22-ին` «Ազգային Պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական ութերորդ փառատոնի ընթացքում, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա վրացական «Սուլիկո» անսամբլի համերգը, որի ծրագրում ընդգրկված են արևմտաեվրոպական, ինչպես նաև վրացի կոմպոզիտորների դասական ստեղծագործությունները, վրացական ժողովրդական, հոգևոր, քաղաքային երգերը:
«Սուլիկո» անսամբլը հիմնադրվել 2007 թ-ին՝ Վանո Գալուաշվիլու և Կախաբեր Օնաշվիլու կողմից: Անսամբլի մասնակիցները Թբիլիսիի օպերայի ճանաչված մեներգիչներ են: Ստեղծագործական ուղու առաջին քայլերից անսամբլը աչքի ընկավ իր բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, կատարողական վարպետությամբ ու ճաշակով: Անսամբլը հաճախակի ելույթներ է ունենում այնպիսի հեղինակավոր միջազգային փառատոներում, ինչպիսիք են «Էյլաթ» (Իսրայել), «Ուղղափառ երգեցողության փառատոն» (Էստոնիա), Համմամեդ (Թունիս), համերգային շրջագայություններով ելույթներ են ունեցել Լատվիայում, Լեհաստանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում և այլուր: Անսամբլի երկացանկը բազմազան է` դասական օպերային երգարվեստից մինչև վրացական երգչախմբային երգեցողություն, հոգևոր, աշխարհիկ ստեղծագործություններ, քաղաքային ռոմանսներ և այլն:
Փառատոնի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը: 2008-ից այն ընդգրկված է ՀՀ մշակույթի նախարարության պետական աջակցության ծրագրերի ցանկում:

22 мая в рамках 8-го международного музыкального фестиваля “Национальная галерея” в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса состоится концерт грузинского ансамбля “Сулико”.
В программу концерта вошли классические произведения западноевропейских и грузинских композиторов, а также грузинская народная, духовная и городская песни.
Ансамбль “Сулико” основан в 2007 году его руководителем Ивано Галуашвили и хормейстером Кохабер Онанашвили из солистов Тбилисского государственного театра оперы и балета. Ансамбль состоит из солистов Тбилисской оперы, которые исполняют сольные партии как на премьерах, так и в текущих спектаклях.
В состав ансамбля входят: Григол Махарадзе, Тамаз Сагинадзе, Сулхан Гвелезиани, Иване Галуашвили, Бондо Гогия, Кохабер Онанашвили, Гоша Датусани, Шалва Абрамашвили.
Ансамбль объездил много стран, прошло много успешных концертов. “Сулико” — любимец грузинской публики. Ансамбль организовал фестиваль празднования дня Святого Георгия и сам участвовал в этом проекте, заслужившем международное признание.
В январе 2008 года прошли гастроли хора в Израиле, где он выступал с Израильским камерным оркестром.
Репертуар ансамбля многообразен и оригинален. Обычно концертная программа разделена на две части. Одна часть — это грузинские песнопения, вторая часть — популярные оперные арии.