21 Մայիս 2012 - 10:18 AMT
Այսօր գրանցված երկրաշարժերից հետո հնարավոր են նաև հետցնցումներ: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր այս մասին ասաց ԱԻՆ սեյսմիկ ծառայության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը:
«Առայժմ ունենք սեյսմիկ ռեժիմի ակտիվացում: Բացառված չեն նաև նոր թույլ սեյսմիկ ցնցումները՝ այն ուժի, ինչ-որ այսօր գրանցվել են»,- մանրամասնեց բանախոսը:
Նա նշեց, որ այսօր Հայաստանում գրանցված երկրաշարժերը կապ չունեն մայիսի 18-ին Ադրբեջանի Զակատալա քաղաքի մոտ տեղի ունեցած 5 մագնիտուդով երկրաշարժի հետ:
Սեյսմիկ ծառայությունն իրականացնում է շուրջօրյա մոնիտորինգ, որը գտնվում է նախարար Արմեն Երիցյանի անմիջական վերահսկողության ներքո: ԱԻՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Նիկոլայ Գրիգորյանն ասաց, որ շուտով քաղաքացիները SMS-ով կստանան տեղեկատվություն երկրաշարժի մասին:
ՀՀ ԱԻՆ սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունը տեղեկացնում է, որ մայիսի 21-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 8:20-ին ՍՊԱԾ-ի սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է 2.5 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում է Հայաստանի տարածքում՝ Աշոցք գյուղից 5 կմ հյուսիս: Երկրաշարժի ուժգնությունը էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 3 բալ:
Տեղական ժամանակով ժամը 8.45-ին ՍՊԱԾ-ի սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է երկրորդ երկրաշարժը՝ 2.7 մագնիտուդով, որի էպիկենտրոնը նույնպես գտնվում էր Հայաստանի տարածքում՝ Աշոցք գյուղից 7 կմ հյուսիս-արևմուտք:
Երկրաշարժի ուժգնությունը էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 3-4 բալ:
Մինչ այդ՝ մայիսի 21-ին, տեղական ժամանակով ժամը 03.07-ին ՍՊԱԾ-ի սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է 3.2 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում էր Հայաստանի տարածքում՝ Գյումրի քաղաքից 20 կմ հյուսիս-արևելք:
Երկրաշարժի ուժգնությունը էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 4 բալ: Ըստ նախնական տեղեկատվության` երկրաշարժը զգացվել է Գյումրի քաղաքում: Երեք դեպքերում էլ երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվել է 5 կմ խորության վրա:

После землетрясений, зарегистрированных 21 мая в Армении, возможны афтершоки. Об этом сказал во время встречи с журналистами начальник Сейсмической службы МЧС РА Грачия Петросян.
“В настоящее время наблюдается активность сейсмического режима. Не исключены новые слабые толчки той же силы, что уже были зарегистрированы”, – сказал он
Он отметил, что землетрясения, зарегистрированные в Армении не имеют связи с землетрясением магнитудой 5 баллов, которое произошло 18 мая в азербайджанском городе Закатала.
Сейсмическая служба проводит круглосуточный мониторинг, который находится под непосредственным контролем главы МЧС Армена Ерицяна. Заместитель начальника спасательной службы МЧС Армении Николай Григорян сказал, что скоро граждане Армении посредством SMS-сообщений будут информироваться о землетрясении.
В МЧС РА сообщают, что 21 мая в 8:20 по местному времени Национальной службой сейсмозащиты зарегистрировано землетрясение магнитудой 2,5 балла, эпицентр которого находился в 5 км севернее армянского села Ашоцк. В эпицентре сила землетрясения составила 3 балла.
В 8:45 по местному времени Национальной службой сейсмозащиты зарегистрировано землетрясение магнитудой 2,7 балла, эпицентр которого также находился в Армении, на этот раз на 7 км северо-восточнее Ашоцка. В эпицентре сила землетрясения составила порядка 3-4 баллов.
21 мая ночью, в 03:07 по местному времени Национальной службой сейсмозащиты зарегистрировано еще одно землетрясение с магнитудой 3,2 балла, эпицентр которого находился в Армении, на 20 км северо-восточнее Гюмри, где его сила составила 4 балла.