Հայաստանը շատ ակտիվ նախապատրաստվում է ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 3-8-ը Հայաստանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժություններին: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան Մոսկվա-Երևան-Աստանա-Կիև-Քիշնև հեռուստակամրջի ձևաչափով մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, կան կազմակերպչկան բնույթի որոշ խնդիրներ, որոնք այժմ լուծվում են:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ հայկական կողմը շատ բան է արել տարածքի, ուսումնական կենտրոնի հագեցման համար, որտեղ անցնելու են զորավարժությունները և տեղակայվելու են ժամանող զորակազմերը: Բորդյուժան հայտնել է, որ արդեն տեղի են ունեցել առաջին շտաբային բանակցությունները, որտեղ մշակվել է զորավարժությունների գաղափարը, մասնակիցների կազմը ու կազմակերպման մանրամասները, և որ նախատեսվում են նաև երկրորդ շտաբային բանակցություններն այդ հարցերի շուրջ:
Ըստ Բորդյուժայի, ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետությունները, Ուզբեկստանից բացի, պատրաստ են մասնակցել զորավարժություններին տարբեր ձևաչափերով՝ նշելով, որ մասնակիցների թվաքանակի մասին խոսելը դեռ վաղ է:
Բորդյուժան հայտնեց, որ ՀԱՊԿ Խորհրդի վերջին նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնապես հրավիրել է պետությունների ղեկավարներին հետևելու այդ զորավարժություններին:

Армения очень активно готовится к учениям КСОР ОДКБ «Взаимодействие-2012», которые пройдут в Армении 3-8 сентября этого года. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа во время пресс-конференции в формате телемоста Москва-Ереван-Астана-Киев-Кишинев. По его словам, есть некоторые проблемы организационного характера, но они сейчас решаются.
Генсек ОДКБ отметил, что армянской стороной сделано очень многое с точки зрения оборудования территории, где будут проходить учения, учебного центра, где будут размещаться прибывшие контингенты.
Бордюжа сообщил, что уже проведены первые штабные переговоры, на которых отработан замысел предстоящих учений, состав участников и некоторые детали организации учений, и что предполагаются вторые штабные переговоры по этому поводу.
По его словам, все государства входящие в ОДКБ, кроме Узбекистана, готовы принять участие в разных форматах в этих учениях. Он также отметил, что говорить о каком-то численном составе подразделения, которое будет участвовать в учениях, пока сложно.
Генсек ОДКБ также сообщил, что на последнем заседании Совета ОДКБ президент Армении Серж Саргсян официально пригласил глав государств для наблюдения за этими учениями.