21 May 2012 - 13:53 AMT
Մայիսի 21-ին մեկնարկել է ՆԱՏՕ-ի Աֆղանստանում միջազգային կայունության աջակցման ուժերի (ISAF) Հյուսիսային հրամանատարության օպերատիվ հրահանգչական և փոխգործողության խմբի (OMLT) կազմում ծառայող 5 հայ հրահանգիչների հերթափոխի գործընթացը: Հայ հրահանգիչները մայիսի 21-ից մինչև հուլիս ամիսը ԳԴՀ ԶՈՒ ուսումնական կենտրոնում բազմազգ օպերատիվ հրահանգչական և փոխգործողության խմբի անձնակազմի հետ համատեղ կմասնակցեն նախատեղակայման վարժանքի, իսկ հուլիս ամսին կմեկնեն փոխարինելու. հունվարից Աֆղանստանում ծառայություն իրականացնող հրահանգիչներին:
Օպերատիվ հրահանգչական և փոխգործողության խմբի առաջադրանքն է պատրաստել Աֆղանստանի ազգային բանակի սպաներին: Այս ծրագիրն իրականացվում է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր ռազմավարության շրջանակներում, որի նպատակն է պատրաստել Աֆղանստանի իշխանություններին ՆԱՏՕ-ի ուժերից երկրի անվտանգության ապահովման առաքելության փոխանցմանը:

21 May 2012 - 13:32 AMT
21 мая стартовал процесс смены 5 армянских инструкторов, служащих в оперативной инструкторской и взаимодейстующей группе Северного командования (OMLT) Международных сил по поддержанию стабильности в Афганистане (ISAF). Армянские инструкторы с 21 мая до июля будут участвовать в подготовке личного состава многонациональной группы взаимодействия и инструктажа в учебном центре ВС ФРГ, после чего в июле отправятся на замену инструкторов, работающих в Афганистане с января.
Задача группы взаимодействия и инструктажа состоит в подготовке офицеров Национальной армии Афганистана. Эта программа осуществляется в рамках общей стратегии НАТО, цель которой в передаче миссии по сохранению безопасности в стране афганским властям.