Մայիսի 21: Կաննի կինոփառատոնի 6-րդ օր: Կաննում, ի դեպ, փոխվել է ֆավորիտը: Համաձայն Le Film francais ամսագրի նոր վարկանիշի, Ժակ Օդիարի «Ժանգ և ոսկոր» ֆիլմը առաջին հորիզոնականը զիջել է ավստրիացի Միխաել Հաննեքի «Սեր» ֆիլմին: Իսկ Screen ամսագրի վարկանիշում «Սերը» առաջին հորիզոնականը կիսում է ռումինացի Կրիստիան Մունջիուի «Բլուրներից այն կողմ» ֆիլմի հետ: Կինոփառատոնի ևս մեկ ֆավորիտ է համարվում Ուլրիխ Զեյդլի «Դրախպտ. Սեր» ֆիլմը:
Մինչ այդ, նախօրեին Կաննում վատ եղանակ էր: Քամին վնասել էր այն շինության տանիքը, որտեղ տեղակայված է Կաննի կինոփառատոնի պրոյեկտիվ դահլիճը: Ստիպված էին անգամ չեղյալ համարել փառատոնի 65-րդ տարելիցին նվիրված տոնական հրավառությունը: Որոշ դերասաններ բեմահարթակ էին դուրս գալիս լիովին թրջված հագուստով:
Ինչ վերաբերում է անմիջական մրցույթին, ապա այն այսօր շարունակել են միանգամից 3 ֆիլմեր` Ալեն Ռենեի «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել», արքայազն Աբբաս Կիառոստամիի «Սիրահարվածի նման» և հարավկորեացի ռեժիսոր Հոն Սան Սուի «Այլ երկրում» ֆիլմերը:
Նրանք ոչինչ չեն տեսել և հենց իրենց էին մարմնավորում
Ալեն Ռենեի «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել» ֆիլմի սյուժեն այսպիսին է. «Հանրահայտ դրամատուրգ Անտուան դԱնդակի վերջին ցանկությունը կատարելով, նրա բոլոր ընկերները, որոնք երբևէ խաղացել են «Էվրիդիկե» պիեսում, հավաքվում են, որպեսզի դիտեն այդ պիեսի ձայնագրությունը` La Compagnie de la Colombe թատերախմբի կատարմամբ: Արդյո՞ք տեղ ունեն սերը, կյանքը, մահը, մահվանից հետո սերը բեմում. դա որոշում են դերասանները: Սակայն այսօրվանից նրանց համար ամեն ինչ նոր-նոր է սկսվում..»
Նախքան ֆլիմը տեղի ունեցած մամլո ասուլիսին դերասանները խոստովանել են, որ հենց իրենց էին մարմնավորում: Անգամ հագուստն է իրենցը եղել: «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել»` միանգամից 3 վերջաբան ունեցող ֆիլմ, որտեղ հանրահայտ 8 դերասաններ մարմնավորում են իրենք իրենց, խաղում են Ժան Անուի «Էվրիդիկե» պիեսը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին: Վերջում նրանցից յուրաքանչյուրի հեռախոսն է զանգում, և լսափողում լսվում է. «Պետք է ձեզ տխուր լուր հայտնեմ: Ձեր ընկերը` Անտուան դԱնդակը, մահացել է: Նա խնդրել է կտակը հրապարակելիս ժամանել իր կալվածք»:
«Ալեն Ռենեն ինձ հանձնարարել էր խաղալ ոչ թե Էվրիդիկե, այլ ինքս ինձ: Ես նախկինում երբեք ստիպված չեմ եղել նկարահանման հրապարակում այսքան եսասեր լինել: Սակայն ես դա անում էի ոչ ինձ համար, այլ Ալենի, ում հաճույքով սիրտս ու հոգիս կտայի»,-ասել է Աննի Դյուպրեն:
Իսկ Սաբին Ազեման հավելել է, որ ֆիլմում մի քանի զույգեր կան, որոնք կատարում են Էվրիդիկեի և Օրփեոսի դերերը, և յուրաքանչյուր զույգ առանձին է նկարահանվել, ուստի ինքը միայն կինոդահլիճում է պարզել, թե մյուս զույգերն ինչ են խաղացել: «Շատ հետաքրքիր է, թե տարբեր դերասաններ ինչ կարող են անել միևնույն տեքստի հետ»,-համոզված է նա:
Պետք չէ այդպես կատակել
Ինքը ֆիլմի ռեժիսոր Ալեն Ռենեն ընդգծել է, որ իր համար կարևոր էր, որ դերասանները նկարահանման հրապարակում լինեին գրեթե տրանսային վիճակում. «Ես չէին ցանկանում նրանց արթնացնել ոչ լուսարձակներով, ոչ էլ ավելորդ ռեժիսորական ցուցումներով»:
Խոսելով ֆիլմի անվան մասին` Ռենեն ընդգծել է, որ այն պատահաբար է ստացվել: «Սկզբում դա կատակ էր. Ես մոնտաժի ռեժիսորին հայտնեցի, որ նա դեռ ոչինչ չի տեսել: Հետո կատակը կրկնվեց, ամրապնդվեց և, ի վերջո, հայտնվեց տիտրերում»,-ասել է ռեժիսորը:
Երեք Աննաներ այլ երկրից
Կորեացի կինոռեժիսոր Հոն Սան Սուի «Այլ երկրում» դերասանուհի Իզաբել Յուպպերը մարմնավորել է միանգամից 3 դեր` միևնույն անվամբ 3 կանանց տարբեր ճակատագրեր: Մի Աննան ամուսնացած է և դավաճանում է ամուսնուն, մյուսն` ամուսնալուծված է, 3-րդը` ֆիլմեր է նկարահանում, գրում է reporter-ua.com-ը: Սակայն նրանք երեքն էլ մի օր հայտնվում են միևնույն քաղաքում, միևնույն հյուրանոցում և միևնույն ծովափին: Ինչպես պատմել է Յուպպերը, այս աշխատանքն իր համար իսկական արկած էր. «Հոն Սան Սյուն աշխատում է իրեն բնորոշ ոճով, առանց սցենարի: Ինձ հայտնի էր միայն այն, որ պետք է 3 դեր խաղայի»,-ասել է Յուպպերը մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Հոն Սան Սուի ողջ նախագիծը նա ընդհանուր առմամբ կոչել է «հաճելի անակնկալ»:
Եվս մեկ անգամ սիրո մասին
Օրը շարունակել է իրանցի ռեժիսոր Աբբաս Կիառոստամիի «Սիրահարվածի նման» ֆիլմը: «Տոկիո: Նա ծեր տղամարդ է, նա` ծեր կին: Կինը ոչինչ չգիտի նրա մասին, իսկ տղամարդուն թվում է, թե նրա մասին գիտի ամեն ինչ: Նա կնոջ առջև բացում է իր բնակարանի դռները, նա տղամարդուն է նվիրում իր մարմինը: Սակայն նրանց հանդիպման հանգամանքները ոչ մի դեր չեն խաղում նրանց հարաբերություններում, որոնք հաստատվում են ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում..»
Ի դեպ, 15 տարի առաջ Կիառոստամին` ռեժիսոր, սցենարիստը, պրոդյուսեր, դիզայներ, լուսանկարիչ և բանաստեղծ, արդեն ստացել է «Ոսկյա արմավենի» «Բալի համը» ֆիլմի համար: Սա Կաննի կինոփառատոնում իրանական ֆիլմին շնորհված առաջին մրցանակն էր:
Իսկ 7-րդ օրվա համար…
Իսկ Կաննի կինոփառատոնի 7-րդ օրվա մրցութային ծրագիրը շարունակում է Էնդրյու Դոմինիկի «Խաղատան կողոպուտ» կրիմինալ դրաման, որտեղ գլխավոր հերոսը հետաքննում է հանդուգն կողոպուտը, որն իրականացվել է պոկեր խաղալիս: Նույն օրը կցուցադրվի նաև բրիտանացի Քեն Լոուչի «Հրեշտակների բաժինը», որտեղ հանցագործը սկսում է նոր կյանք` շոտլանդական վիսկիի գործարանում աշխատելով:

21 мая. День 6-ой Каннского кинофестиваля. В Каннах, кстати, сменился фаворит. Согласно новому рейтингу издающегося в рамках фестиваля журнала Le Film francais, фильм французского режиссера Жака Одиара “Ржавчина и кость” уступил первое место картине австрийца Михаэля Ханеке «Любовь». А в рейтинге журнала Screen «Любовь» делит первое место с картиной «За холмами» румына Кристиана Мунджиу. Еще одним фаворитом кинофестиваля называют “Рай: Любовь” Ульриха Зейдла. Любвеобильный получился список фаворитов.
А, между тем, накануне в Каннах бушевала непогода. Шквальный ветер повредил крышу здания, в котором расположен проекционный зал Каннского кинофестиваля. Пришлось даже отменить праздничный фейерверк по случаю 65-ой годовщины фестиваля. Некоторые актеры даже выходили на сцену в мокрых насквозь нарядах.
Что до непосредственно конкурса, который сегодня продолжили сразу три фильма: «Вы еще ничего не видели» Алена Рене, "Как влюбленный" иранца Аббаса Кияростами и "В другой стране" южнокорейского режиссера Хон Сан Су.
Они ничего не видели и играли самих себя
Сюжет фильма «Вы еще ничего не видели» Алена Рене вкратце таков: “Исполняя последнюю волю знаменитого драматурга Антуана д'Антака, все его друзья, когда-либо игравшие в пьесе «Эвридика», собираются вместе, чтобы посмотреть запись этой пьесы в исполнении молодой труппы La Compagnie de la Colombe. Есть ли еще место любви, жизни, смерти, любви после смерти на сцене? Решать актерам. Но с этого для них все только начинается…”.
На пресс-конференции до показа фильма актера признались, что играли самих себя. Даже одежда у них была своя. В сценарии же вместо имен персонажей значились фамилии актеров, а персонажи указывались только в скобках. "Вы еще ничего не видели" – оснащенный не одной, а тремя эффектными концовками фильм, где восемь известных французских актеров, играют самих себя, играющих пьесу Жана Ануя "Эвридика", пишет РИА Новости. В завязке у каждого из них звонит телефон, и голос в трубке произносит: "Должен сообщить вам печальное известие. Ваш друг Антуан д'Антак скончался. Он просил вас прибыть в его имение, чтобы присутствовать при оглашении завещания".
"Ален Рене велел мне играть не Эвридику, а саму себя. Мне никогда прежде не приходилось быть столь эгоистичной на съемках. Но я делала это не для себя, а для Алена, которому я с радостью отдала бы душу и сердце", – сказала Анни Дюперe.
А Сабин Азема добавила, что в фильме несколько пар, исполняющих роли Эвридики и Орфея, и каждая из пар снималась отдельно, так что она только в кинозале на пресс-показе выяснила, что делали другие актеры. "Невероятно интересно, что разные актеры могут сделать с одним и тем же текстом", – убеждена она.
Не надо так шутить
Сам же автор картины Ален Рене отметил, что для него было важно, чтобы актеры находились на площадке фактически в трансе: “Я не хотел их будить ни прожекторами, ни лишними режиссерскими указаниями”.
Говоря о названии фильма, Рене отметил, что такое название получилось случайно. "Сначала это была шутка: я заявил режиссеру монтажа, что он еще ничего не видел. Потом шутка закрепилась, каким-то образом оказалась на хлопушках и коробках с пленкой, и, в конце концов, оказалась на открывающих титрах", – сказал режиссер.
Три Анны другой страны
А в картине корейского режиссера Хон Сан Су «В другой стране» актриса Изабель Юппер сыграла сразу три роли – трех женщин с разной судьбой и одним именем – Анна. Одна Анна замужем и изменяет мужу, другая – разведена, третья – снимает кино, пишет reporter-ua.com.
Но все они однажды оказываются в одном городке, в одном отеле и на одном пляже. Как рассказала Юппер, для нее эта работа стала настоящим приключением: «Хон Сан Су работает в своей особенной манере, без сценария. Мне было известно только то, что я буду играть три роли. Это вся информация, с которой я отправилась в Корею, захватив несколько костюмов. Кино Хонга Сан Су – это не импровизация, напротив оно необычайно хорошо проработано. Это касается как процесса съемки, так и требований, предъявляемых к актерам. Меня очень хорошо приняли в Корее. Я играла со знаменитыми актерами, и их доброжелательность поразила меня до глубины души", – рассказала Юппер на пресс-конференции.
В целом весь проект Хон Сан Су она назвала "приятным сюрпризом".
И снова про любовь
Продолжила день драма иранского режиссера Аббаса Кияростами "Как влюбленный": “Токио. Он – пожилой мужчина, она – молодая женщина. Она ничего не знает о нем, ему кажется, что он знает о ней все. Он открывает перед ней двери своего жилища, она отдает ему свое тело. Однако обстоятельства их встречи не играют никакой роли в тех отношениях, которые устанавливаются между ними всего за одни сутки…”.
Кстати, 15 лет назад кинорежиссер, сценарист и продюсер, а также дизайнер, фотограф и поэт Кияростами уже получил «Золотую пальмовую ветвь» за фильм «Вкус вишни». Это была первая награда Каннского кинофестиваля, присужденная иранскому фильму.
А на 7-ой день…
А на 7-ой день конкурсную программу Каннского кинофестиваля продолжат криминальная драма «Ограбление казино» Эндрю Доминика по роману Джорджа В. Хиггинса, где главный герой расследует дерзкое ограбление, которое было совершено во время игры в покер, и "Доля ангелов" британца Кена Лоуча, в которой преступник начинает новую жизнь с работы на шотландской вискикурне. "Доля ангелов", собственно, – это процесс испарения коньяка в бочках.