22 Մայիս 2012 - 11:10 AMT
Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցածների մեկ քառորդից մեկ երրորդը կողմ է, որպեսզի այն քաղաքական ուժը, որի օգտին նա քվեարկել է, մաս կազմի ապագա կոալիցիային, այդ թվում նաև ՀԱԿ-ի կողմնակիցների մոտ 28 տոկոսը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը: Նա նշել է, որ համապատասխան հետազոտությունը կատարվել է 2011թ. աշնանը:
Ըստ նրա, որքան թույլ է քաղաքական ուժը, այնքան մեծ է կոալիցիային անդամակցելու նրա կողմնակիցների ցանկությունը: Այդ առնչությամբ նա բերել է սոցհարցման տվյալները, որի համաձայն, եթե ԲՀԿ 23 տոկոսը ցանկանում է անդամակցել կոալիցիային, ապա ՕԵԿ-ում այդ թիվը կազմում է 29 տոկոս:
Որպես կոալիցիայից դուրս բացասական արդյունքի օրինակ Ադիբեկյանը բերել է ՀՅԴ անհաջողությունը մայիսի 6-ի ընտրություններում, որը գրեթե 2,5 կես անգամ քիչ ձայն հավաքեց, քան 2007 թ.:
Ադիբեկյանը նաև հավելեց, որ տարբեր առիթներով խորհուրդ է տվել կոալիցիա կազմել 4 քաղաքական ուժերին՝ ՀՀԿ, ԲՀԿ, «Օրինաց երկրին» ու ՀՅԴ-ին: Նա հավելեց նաև, որ դա արվել է անվճար:
ՀՀԿ-ն ընտրությունների արդյունքում 131 տեղ ունեցող Ազգային ժողովում ստացավ տեղերի բացարձակ մեծամասնությունը` 69 տեղ (40 համամասնական և 29 մեծամասնական քվեարկության արդյունքում): «Բարգավաճ Հայաստանը» ստացել է 37 տեղ (28 համամասնական և 9 մեծամասնական), ՀԱԿ-ը` 7 տեղ: Դաշնակցությունն ու «Օրինաց երկիրը»` 6-ական (5-ական համամասնական և 1-ական մեծամասնական), իսկ «Ժառանգությունը»` 5:

22 Май 2012 - 10:23 AMT
Агарон Адибекян: От четверти до трети сторонников всех политическая сил за вхождение в правящую коалицию
От четверти до трети всех проголосовавших на парламентских выборах за то, чтобы их политическая сила вошла в будущую правящую коалицию, в том числе и примерно 28% сторонников АНК. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель социологического центра «Социометр», социолог Агарон Адибекян. Он отметил, что соответствующее исследование было проведено осенью 2011 года.
По его словам, чем слабее политическая сила, тем большее число ее сторонников желает войти в будущую коалицию. В этой связи он привел данные своего соцопроса, согласно которому, если в “Процветающей Армении” 23% желают войти в коалицию, то в “Оринац еркир” эта цифра составляет уже 29%.
В качестве примера отрицательного результата выхода из коалиции, Адибекян привел неудачу на выборах 6 мая АРФ Дашнакцутюн, набравшей почти 2,5 раза меньше голосов, чем в 2007 году.
Адибекян также добавил, что он в разное время по разным поводам посоветовал 4 политическим силам составить коалицию : РПА, “Процветающая Армения”, “Оринац еркир” и Дашнакцутюн. При этом он заметил, что это было сделано бесплатно