Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍՏՀԿ) Խորհրդարանական Վեհաժողովում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Իսմայիլ Սաֆին հայ-թուրքական սահմանի բացումը կապել է Ադրբեջանին Արցախի տարածքների վերադարձի, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ զանազան բանաձևերի հետ: «Եվ այդ խնդիրները հեշտ լուծելի չեն»,- նկատել է նա:
Սաֆին Հայաստանին և Թուրքիային, ինչպես նաև երրորդ երկրներին կոչ է արել կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել այդ խնդիրներին` հավելելով. «Որպես ՍՏՀԿ երկրներ` պետք է երկխոսության մեջ լինեն և հարաբերությունների զարգացման շրջանակներում լուծեն խնդիրները: Եվ ես գտնում եմ, որ մեր միջև առկա խնդիրները կարող են լուծվել միջազգային իրավունքի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքի, խաղաղության և արդարության շրջանակներում»:
Մայիսի 21-23 Հայաստանում ընթանում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍՏՀԿ) Խորհրդարանական Վեհաժողովի 39-րդ լիագումար նիստը: Երևան են ժամանել Ալբանիայի, Ադրբեջանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Սերբիայի, Թուրքիայի և Ուկրաինայի խորհրդարանական պատվիրակությունները; Որպես դիտորդ նիստին մասնակցում են Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Բելոռուսիայի, Եգիպտոսի, Իսրայելի և Սլովակիայի խորհրդարանների ներկայացուցիչներ:

Глава турецкой делегации в Парламентской Ассамблее Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Исмаил Сафи связал открытие армяно-турецкой границы с возвращением Азербайджану освобожденных территорий Арцаха, а также с различными резолюциями относительно Геноцида армян.
“И эти проблемы не являются легко решаемыми проблемами”,- заметил он.
Сафи призвал Армению и Турцию, а также третьи страны, конструктивно отнестись к этим проблемам, добавив: “Страны ОЧЭС должны быть в диалоге и в рамках развития отношений пытаться решить проблемы. И я считаю, что существующие между нами проблемы могут быть решены в рамках международного права, работы Минской группы ОБСЕ, в рамках мира и справедливости”.
В Армении 21-23 мая проходит 39-ое пленарное заседание Парламентской Ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). В Ереван прибыли парламентские делегации Албании, Азербайджана, Болгарии, Грузии, Молдовы, Румынии, России, Сербии, Турции и Украины. В качестве наблюдателей принимают участие представители парламентов Франции, Германии, Белоруссии, Египта, Израиля и Словакии.