24 Մայիս 2012 - 07:42 AMT
Մայիսի 28-30-ը «Մոսկվա» կինոթատրոնում կայանալու է Անկախ ֆիլմերի համահայկական 2-րդ փառատոնը, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Այս տարի Անկախ ֆիլմերի համահայկական 2-րդ փառատոնի ծրագրում ներառված են շուրջ 21 մրցութային ֆիլմեր` «Լավագույն ֆիլմ», «Ուսանողական ֆիլմ» (կինոինստիտուտներ, քոլեջներ), «Երիտասարդական ֆիլմ» (մինչև 25 տարեկան), «Լավագույն սփյուռքահայ ֆիլմ» անվանակարգերում:
Լավագույն ֆիլմերը կմասնակցեն 2012 թ. օգոստոսին Բուլղարիայում կայանալիք Համաշխարհային ոչ կոմերցիոն կինոյի միության` UNICA-ի միջազգային փառատոնին:
Այն կազմակերպում է Ոչ կոմերցիոն կինոյի համահայկական կենտրոնը (CANC), ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Փառատոնի նպատակն է Հայաստանում և Սփյուռքում զարգացնել անկախ ֆիլմերի արտադրությունը, ինչպես նաև այս ոլորտում խթանել` տեղի և արտերկրի ներուժի համագործակցությունը:
Անցած տարի Շավարշ Համբարձումյանի «Դաժան սիրավեպ» անիմացիոն ֆիլմն արժանացել է Լյուքսեմբուրգում կայացած UNICA-ի 73-րդ կինոփառատոնի արծաթե մեդալի:

С 28 по 30 мая в Ереване в кинотеатре “Москва” состоится 2-ой всеармянский фестиваль независимых фильмов, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
В этом году в программу 2-ого всеармянского фестиваля независимых фильмов вошло около 21 конкурсных фильмов в номинациях “Лучший фильм”, “Студенческий фильм” (киноинституты, колледжи), “Молодежный фильм” (до 25 лет), “Лучший фильм из диаспоры”.
Лучшие фильмы примут участие в международном Фестивале UNICA Всемирного союза некоммерческого кино, который состоится в августе 2012 года в Болгарии.
Фестиваль организует Всеармянский центр некоммерческого кино (CANC) при содействии Министерства культуры РА. Цель фестиваля – развитие производства независимых фильмов в Армении и в диаспоре, а также стимулирование в данной области сотрудничества местного и зарубежного потенциала.
В прошлом году анимационный фильм “Жестокий роман” Шаварша Амбарцумяна в 73-ем кинофестивале UNICA, состоявшемся в Люксембурге, удостоился серебряной медали.