24 Մայիս 2012 - 10:01 AMT
Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն թողարկելու է մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի քիչ հայտնի ստեղծագործությունների ձայնագրություններով ձայնասկավառակը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասացին տրիոյի դաշնակահարուհի Արմինե Գրիգորյանը և ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը: Այն կոչվելու է «Արամ Խաչատրյան. Անհայտ էջեր», և լույս կտեսնի կոմպոզիտորի 110-ամյակին ընդառաջ (2013թ-ի հունիսի 6):
Արմինե Գրիգորյանը, որը նաև կոմպոզիտորի տուն-թանգարանի տնօրենն է, պատմեց, որ Խաչատրյանին ճանաչում են մեծ կտավային ստեղծագործություններով, սակայն նա ունի բազմաթիվ կամերային ստեղծագործություններ:
Օրինակ` ռուս ալտահար Մաքսիմ Նովիկովն իր համերգային ծրագրերում ընդգրկել է կոմպոզիտորի Ալտի սոնատը, որի հետ ծանոթացել է թանգարանում, այն շատ քիչ է կատարվում:
Բացի այդ, տրիոն կթողարկի նաև Ալեքսանդր Հարությունյանի ստեղծագործությունների սկավառակը: Թանգարանի միջոցներով մինչև տարեվերջ լույս է տեսնելու նաև Արամ Խաչատրյանին նվիրված լուսանկարչական ալբոմը:
Տրիոն կատարում է նաև Խաչատրյանի սիմֆոնիկ ստեղծագործությունները փոխադրված եռյակի համար («Գայանե» բալետ, «Դիմակահանդես» և այլն):
Խաչատրյանի անվան տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես Arsika տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն ելույթ է ունենում մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների համար: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով:

Трио имени Хачатуряна выпустит альбом с неизвестными произведениями выдающегося композитора Арама Хачатуряна. Об этом во время пресс-конференции сказали музыканты трио пианистка Армине Григорян и скрипач Карен Шахгалдян. Диск будет называться “Арам Хачатурян: Неизвестные страницы”, он будет выпущен к 110-летию композитора (6 июня 2013 года).
Армине Григорян, которая также является директором Дома-музея Хачатуряна, рассказала, что Хачатуряна все знают по великим шедеврам, однако у него есть и много мало известных камерных произведений.
Например, российский альтист Максим Новиков включил в свою концертную программу Сонату для альта Хачатуряна, c которой он впервые ознакомился в музее, она также очень редко исполняется.
Кроме того, трио выпустит диск с произведениями Александра Арутюняна. На средства музея до конца года выйдет в свет фотоальбом, посвященный Араму Хачатуряну. Трио исполняет и симфонические произведения Хачатуряна, переложенные для трио (балеты “Гаяне”, “Маскарад” и т.д.).