24 Մայիս 2012 - 12:24 AMT
«ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ եզրափակիչ զեկույցը մայիսի 6-ի ԱԺ ընտրությունների մասին դեռ չկա, ուստի դժվար է եզրակացնել, թե ինչպես են նրանք գնահատում անցած ընտրությունները»,-այսօր լրագրողներին է հայտարարել Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի մասնագետ Էդգար Վարդանյանը: Նա ասել է, որ այդ մարմնի նախնական զեկույցում հայաստանյան ընտրությունները բնութագրված են որպես «դրական, սակայն բազմաթիվ բացասական երևույթներով»:
Մասնագետն ասել է, որ այս անգամ ևս իշխանությունները տեքստից վերցրել են այն արտահայտությունը, որ ընրարշավն անցել է մրցունակ պայքարում, ու տարածել են նաև բուն ընտրությունների վրա: Բացի այդ, ըստ նրա, լայնորեն լուսաբանելով առաջին նախադասությունը, լռութայն են մատնվում դրան հաջորդող արտահայտությունները, որտեղ ասվում է, որ «անմրցունակ դաշտ էր» ստեղծվել, բավարար ուշադրություն չր դարձվել ընտրողների հանդեպ ճնշումներին, խախտումների մասին բողոքներին, վարչական ռեսուրսի կիրառման անթույլատրելիության մասին:
Մայիսի 7-ին Եվրախորհրդարանի, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ ԽՎ, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունների ղեկավարները հանդես եկան հայտարարությամբ, որի համաձայն մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած ընտրություններում հայտնաբերված խախտումները չէին կարող զգալի ազդեցություն ունենալ արդյունքների վրա:
Մայիսի 6-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձայները բաշխվել են հետևյալ կերպ. . Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն (ՀՀԿ)` 663 066 (44,05 %), «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն (ԲՀԿ)` 454 684 (30,20 %), Ժառանգություն»` 87 095 (5,79 %), Հայ ազգային կոնգրես (ՀԱԿ) ` 106 910 (7,10 %), «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցություն (ՀՅԴ)` 86 296 (5,73 %), «Օրինաց երկիր» կուսակցություն (ՕԵԿ)` 82 690 (5,49 %), Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցություն (ՀԴԿ)` 5 633 (0,37 %), Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցություն` 15 933 (1,06 %), «Միավորված հայեր» կուսակցություն` 3 080 (0,20 %):

“Заключительного доклада БДИПЧ/ОБСЕ относительно прошедших выборов еще нет, поэтому трудно оценивать их видение прошедших выборов”, – заявил сегодня на пресс-конференции Эдгар Варданян, специалист Армянского Центра стратегических и национальных исследований. Он сказал, что в предварительном отчете этой структуры выбор в Армении указаны как «положительные, но с имевшими место многочисленными отрицательными явлениями».
Специалист подчеркнул, что и на этот раз, власти вырвали из контекста предложение о том, избирательная кампания прошла в конкурентной борьбе, и распространили его также на сами выборы. Кроме того, по его словам, широко освещая первое предложение, умалчивается о том, что сразу после него идет определение, в котором сказано, что было создано “неконкурентное поле”, не уделялось достаточного внимания обращениям по поводу давления на избирателей, жалобам о нарушениях, а также неприемлемости использования административного ресурса.
7 мая руководители миссий от Европарламента, ПАСЕ, парламентской ассамблеи ОБСЕ, БДИПЧ ОБСЕ выступили с заявлением, согласно которому, обнаруженные в ходе прошедших 6 мая в Армении парламентских выборов недостатки не могли оказать существенного влияния на результаты.