24 Մայիս 2012 - 11:15 AMT
Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի է ունեցել միջոցառում` նվիրված Ամերիկյան կարմիր խաչի հիմնադրին
Մայիսի 23-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի ունեցավ Ամերիկյան Կարմիր Խաչի հիմնադիր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում: Միջոցառման ժամանակ ելույթ ունեցան ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, Կլարա Բարտոնի տուն-թանգարանը ներկայացնող պատմաբան Քևին Փաթին:
Տեղի ունեցավ նաև 1896թ. Կլարա Բարտոնի կազմած զեկույցի «Ամերիկյան Կարմիր խաչի նպաստամատույց առաքելությունը Փոքր Ասիայում» անգլերեն և հայերեն գրքերի շնորհանդեսը: Զեկույցի հայերեն թարգմանությունն ու հրատարակումը հնարավոր է դարձել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության աջակցության շնորհիվ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանի գիտխորհրդի որոշմամբ «Երախտագիտություն» անվանակարգով թողարկվել է Կլարա Բարտոնին նվիրված ոսկե հուշամեդալ, ինչպես նաև հիշատակի անվանական բացիկ: ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հուշամեդալներով պարգևատրեց ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանին, բարտոնագետ Քևին Փաթիին, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությանը, ինչպես նաև ի նշան հայ-ամերիկյան բարեկամության՝ ԱՄՆ դեսպանության միջոցով ոսկե մեդալներ կհանձնվեն ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին:
Բացվեց նաև ժամանակավոր ցուցադրություն` նվիրված Կլարա Բարտոնին: Այնուհետև տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատի մեջ Կլարա Բարտոնի գերեզմանից բերված հողի ամփոփման և հուշատախտակի տեղադրման հանդիսավոր արարողություն:

24 Май 2012 - 10:53 AMT
В Музее-институте Геноцида армян прошло торжественное мероприятие, посвященное основательнице Американского Красного Креста
23 мая по инициативе Музея-института Геноцида армян (МИГА) и поддержке посольства США в Армении в Музее-институте прошла торжественная церемония, посвященная основательнице Американского Красного Креста Кларе Бартон. Во время мероприятия выступили директор МИГА Айк Демоян, посол США в Армении Джо Хефферн, заместитель министра иностранных дел Ашот Овакимян, представитель дома-музея Клары Бартон, историк Кевин Пати.
Кроме того, прошла презентация армянского и английского вариантов доклада Клары Бартон 1896 года “Содействующая миссия Американского Красного Креста в Малой Азии”. Выпуск армянского варианта в Армении стал возможен благодаря посольству США в Армении.
По решению научного совета Музея-института была выпущена золотая медаль “Благодарность”, посвященная Кларе Бартон, а также памятная открытка. Айк Демоян наградил памятными медалями посла США Джона Хефферна, заместителя министра иностранных дел Ашота Овакимяна, бартоноведа Кевина Пати, посольство США в Армении, а также через посольство Армении медали будут переданы президенту США Бараку Обаме, а также госсекретарю США Хилари Клинтон.
Открылась также временная выставка, посвященная Кларе Бартон. После чего прошла церемония захоронения земли, привезенной с могилы Клары Бартон в Памятной стене мемориального комплекса Геноцида армян, а также установления памятной доски.