24 Մայիս 2012 - 14:16 AMT
Ստեփան Սաֆարյան. «Ժառանգությունը» նոր ԱԺ աշխատանքին մասնակցելու հարցը կորոշի հունիսի 2-ի համագումարում
4-րդ գումարման Ազգային ժողովում «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը լրագրողներին հաղորդել է, որ կուսակցությունը նոր խորհրդարանի աշխատանքներին մասնակցելու հարցը կորոշի իր հունիսի 2-ի արտահերթ համագումարում:
Ընդ որում լրագրողների այն դիտողությանը, որ մայիսի 31-ին տեղի կունենա նոր խորհրդարանի առաջին նիստը, Սաֆարյանը պատասխանել է. «Մանդատը կարելի է վերցնել ցանկացած օր և ժամին, դա ոչ մի կերպ չի ազդում «Ժառանգության» օրակարգի վրա»:
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք հնարավոր է, որ «Ժառանգությունը» հրաժարվի իր մանդատներից, Սաֆարյանն ընդգծել է, որ կուսակցության ապագային վերաբերող բոլոր հարցերը կլուծվեն առաջիկա համագումարում: Նա նշել է միայն, որ մայիսի 6-ի ընտրություններից հետո, հաշվի առնելով «Ժառանգության» դիմաց «նկարված» թվերը, կուսակցությունում ամենատարբեր կարծիքներ հնչեցին, այդ թվում` մանդատներից հրաժարվելու առաջարկներ:
Ընդ որում Սաֆարյանն ընդգծել է, որ «դրանք մասնավոր կարծիքներ էին, այլ ոչ թե «Ժառանգության» պաշտոնական դիրքորոշումը»:

Глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” в национальном собрании 4-ого созыва Степан Сафарян сообщил журналистам, что партия определится с вопросом своего участия в деятельности в работе нового парламента на своем внеочередном съезде 2 июня.
При этом на замечание журналистов, что 31 мая пройдет первое заседание нового парламента, Сафарян ответил: “ Мандат можно взять в любой день и миг, и это никоим образом не влияет на повестку “Наследия””.
На вопрос журналистов, возможно ли, что “Наследие” откажется от своих мандатов, Сафарян подчеркнул, что все вопросы, касающиеся будущего партии будут решены на предстоящем съезде. Он лишь отметил, что после выборов 6 мая, учитывая ‘нарисованные” перед “Наследием” цифры, в партии звучали самые разные мнения, в том числе и предложения отказаться от мандатов.
При этом Сафарян подчеркнул, что “это были частные мнения, а не официальная позиция “Наследия””. На прошедших 6 мая в Армении парламентских выборах уверенную победу одержала правящая Республиканская партия Армении, набравшая 44,02% голосов. На втором месте коалиционная партия «Процветающая Армения» с 30,12% голосов, на третьем – оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) – 7,08%.