24 Մայիս 2012 - 13:37 AMT
Այն տեսագրությունը, թե ինչ կատարվեց օրերս Կաննում, կարելի է առանց մոտաժի ամեն առավոտ ցույց տալ մեր մշակույթի նախարարությունում, բոլոր բաժիններում ու աշխատասենյակներում, նույնիսկ պահակին: Թող նայեն, նայեն, նայեն…
Երեկ Կաննում ցուցադրեցին, թե իրականում ինչ է նշանակում մեզանում շատ սիրված «մեծարում» բառը: Հոբելյանական փառատոնի շրջանակներում ներկայացնում էին լեգենդար ֆրանսիացի ռեժիսոր Ալեն Ռենեի «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել» ֆիլմը: Շուտով կբոլորի ռեժիսորի 90 տարին: Այն պատիվն ու հարգանքը, որ ցուցաբերվեց նրա նկատմամբ այդ մի քանի ժամում, նույնիսկ դժվար է նկարագրել:
Այստեղ ասում են, որ դեռ մինչ «Դուք դեռ ոչինչ չեք տեսել» ֆիլմի աշխատանքների ավարտը, բոլորի համար արդեն պարզ էր, որ այն կհայտնվի մրցակցային ծրագրում: Եվ դա անկախ նրանից, թե ինչպիսին այն կլինի, չէ որ դա մաեստրոյի ֆիլմն է և դա արդեն բավական է: Այդպես էլ ստացվեց. ֆիլմը նկարահանվեց, մոնտաժվեց ու ուղարկվեց փառատոն:
Իսկ փառատոնում… Փառատոնում շնորհանդեսի օրը հայտնվեց ինքը ռեժիսորը: Ավելի ճիշտ, նրան բերեցին ձեռքերի վրա, բառիս բուն իմաստով: Չնայած նրան, որ 90-ամյա Ալեն Ռենեն բավականին լավ է ինքնուրույն տեղաշարժվում, նրան թույլ չտվեցին քայլ անգամ անել:
Երբ վարպետին բերեցին ֆոտոսեսիայի, լուսանկարիչները մեկ մարդու պես մի կողմ դրեցին լուսանկարչական ապարատներն ու ծափահարեցին: Նույնը կրկնվեց նաև մամլո ասուլիսում, որից հետո նրան տարան դեպի մեքենան ոչ թե 4, ինչպես սովորաբար, այլ 14 կամ նույնիսկ 24 թիկնապահներ, որոնք չէին բղավում, չէին արգելում, չէինէ հրմշտում, այլ ամեն ինչ անում էին, որ իրենց կոտրատված անգլերենով բացատրեն, թե սա մեր կինոաստվածն է, նա կարևոր է մեզ համար, հարգալից եղեք:
Կարմիր ուղեգորգի վրա Ռենեն հայտնվեց անմիջապես վերին աստիճաններում, այն դեպքում երբ մյուսները դանդաղ բարձրանում էին՝ տարբեր դիրք ընդունելով լուսանկարիչների համար: Եվ այնտեղ նա «արգելված» կարմիր վերնաշապիկով ու մարմնագույն վերարկուով, ֆիլմի ողբերգական սաունդթրեկի հնչյունների ներքո տարածեց ձեռքերը թռչունի նման ու մոտ կանչեց իր դերասաններին: Նրանք բարձրանում էին, նրա ոտքերն էին պարուրում, համբուրում էին, ամեն կողմից փայլատակում էին լուսանկարչական սարքերի լույսերը, երկրպագուները շնչահեղձ էին լինում «բրավո» բղավելով հորդառատ անձրևի տակ: Հուզիչ էր:
Կարծում եմ, լավ կինո նկարահանելու համար մենք սկզբից պետք է սովորենք գնահատել, հարգել, ոչ թե ուղղակի ամեն առիթով ու առանց առիթի ուղղակի կրկնենք «մեծարել» բառը:
Նույն օրվա երեկոյան դանիացի Թոմասն Վինթերբերը ներկայացրեց իր հերթական մռայլ «Որսը» ֆիլմը, որը պատմում է եվրոպական հանրությանը հետապնդող վախերի մասին: Իր ավանդական մռայլությունը ռեժիսորն այսպես բացատրեց. «Եթե դուք մի քանի ամիս ապրեիք Դանիայում, դուք կհասկանայիք, թե ինչու եմ ես այսպիսի կինո նկարահանում»:
Իսկ հետո առավոտից սկսվեց «ԲրեդՓիթամոլուցքը»: Երկրպագուներն ու մամուլը կանգնած էին 8 շարքով 2 կողմից: «Բրատ, Բրատ»,-բղավում էին ֆրանսիացիները, այդպես են նրանք արտասանում դերասանի անունը, որին փառատոն էր բերել Էնդրյու Դոմինիկի «Կազինոյի կողոպուտը» ֆիլմը: «Բրատը» իր ճանաչվածությամբ գերազանցեց բոլորին, այդ թվում ոչ պակաս հայտնի Ռեյ Լիոտտային: Սակայն, այն կանխատեսումները, թե նույն օրը երեկոյան «բրեդամոլությանը» կգա փոխարինելու «ջոլիամոլությունը», ցավոք, չարդարացան:
Փիթի գլխավոր դերակատարությամբ ֆիլմը, հավանաբար, լավագույն ռեժիսուրայի համար մրցանակին հավակնող ֆիլմերից մեկը կլինի: Սա Դոմինիկի ու Փիթի երկրորդ համատեղ աշխատանքն է «Ինչպես վախկոտ Ռոբերտ Ֆորդը սպանեց Ջեսսի Ջեյմսին» ֆիլմից հետո: Չգիտեմ, գուցե համատեղ աշխատանքն է այդպես ազդում, բայց Բրեդն ու Էնդրյուն կարծես եղբայրներ լինեն:
Մեկ այլ հավանական մրցանակակիր է Հանեկեի «Սերը»: Ֆիլմն անպայման մրցանակ կստանա, գուցե մի քանիսը, միաձյան պնդում են բոլորը:

24 Май 2012 - 12:28 AMT
Видеозапись того, что происходило в Каннах на днях, можно без монтажа крутить в нашем Министерстве культуры каждое утро, во всех отделах и кабинетах и даже у сторожа. Пусть смотрят, смотрят, смотрят до умопомрачения.
Вчера в Каннах демонстрировали, что по-настоящему значит настолько любимое нами слово “чествовать” (մեծարել). В рамках юбилейного фестиваля представляли ленту "Вы еще ничего не видели" легендарного французского режиссера Алена Рене, которому скоро исполнится 90. Тот почет и уважение, которые были оказаны ему за несколько часов, даже сложно описать.
Здесь говорят, что еще до того, как Рене закончил работу над "Вы еще ничего не видели", всем было ясно, что фильм появится в главной конкурсной программе. И это вне зависимости от того, каким он получится, ведь его снял маэстро, а этого достаточно. Так и вышло: фильм был снят, смонтирован и отправлен на фестиваль.
А на фестивале… На фестивале в день презентации картины появился сам режиссер. Вернее, его принесли на руках, в самом буквальном смысле этого слова. Несмотря на то, что 90-летний Ален Рене довольно хорошо передвигается самостоятельно, ему не дают ступить лишнего шагу.
Когда маэстро принесли на фотосессию, фотографы как один отложили фотоаппараты и зааплодировали. То же повторилось и на пресс-конференции, после которой его понесли к машине в сопровождении не 4, как обычно, а 14 или всех 24 телохранителей, которые не кричали, не запрещали, не толкали, а применяли все возможные усилия для того, чтобы на своем ломаном английском объяснить – это наш кинобог, он важен для нас, будьте уважительны.
И на красной дорожке Рене появился сразу на верхних ступенях, пока актеры медленно поднимались наверх, позируя для фотографов. И там он, в “запретной” красной сорочке и бежевом пальто, под траурный саундтрек фильма, раскинул руки как птица и подозвал к себе своих актеров. Они поднимались, обнимали его ноги, целовали, со всех сторон сверкали вспышками фотографы и фанаты захлебывались в криках “браво” под проливным дождем. Пробрало.
Думаю, для того, чтобы снимать хорошее кино, нам надо сначала научиться ценить, уважать, а не просто заученно повторять слово “чествовать” по поводу и без повода.
Вечером того же дня датчанин Томас Винтерберг представил свой очередной мрачный фильм “Охота”, рассказывающий о страхах, которые преследуют европейское общество. Традиционную мрачность режиссер объяснил так: “Если бы вы пожили пару месяцев в Дании, вы бы поняли, почему я снимаю такое кино”.
А потом с утра началась “БрэдПиттомания”! Фанаты и пресса стояли в 8 рядов со всех сторон. “Брат! Брат!” – кричали вовсю французы, именно так они выговаривают имя актера, приехавшего с фильмом «Ограбление казино» (Killing Them Soflty) Эндрю Доминика. “Брат” своей популярностью затмил всех, в том числе и не менее известного Рэя Лиотту. Но прогнозы, что вечером этого дня “брэдомания” осложнится “джолиманией”TM, увы, не оправдались.
Фильм с Питтом в главной роли, по всей вероятности, станет одним из претендентов на приз за лучшую режиссуру. Это вторая совместная работа Доминика и Питта после фильма "Как трусливый Роберт Форд убил Джесси Джеймса". Не знаю, может это совместные труды так действуют, но выглядят Брэд и Эндрю как братья.
Другой претендент в призеры – «Любовь» (“Amour”) Ханеке. Фильм обязательно получит награду и, возможно, не одну, в один голос твердят все.