2012 թ. երրորդ եռամսյակում կսկսվեն Սանահինի վանական համալիրի Սբ Աստվածածին և Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցիների, նրանց հարակից նախագավիթ-տապանատան, գավթի և Գրիգոր Մագիստրոսի ճեմարանի վերականգնման-ամրակայման աշխատանքները: Այդ մասին հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը: ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ 2010-2011 թթ. ընթացքում, մինչ հուշարձանի ամրակայման, վերականգնման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմումը, իրականացվել են պահպանվածության առումով համալիրի առավել վթարված գլխավոր` արևմտյան թևի հուշարձանախմբի կառույցների համալիր գիտական ուսումնասիրություններ:
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության ու ազգագրության ինստիտուտի կողմից իրականացվել են տարածքի մասնակի պեղման ու հնագիտական հետախուզական աշխատանքներ: Վենետիկի վերականգնման կենտրոնի և Բեռլինի բարձր տեխնոլոգիաների համալսարանի մասնագետների կողմից ժամանակակից լազերային սարքերով եռաչափ ճշգրիտ չափագրումների միջոցով նշվել են հուշարձանների պատերի ձևախախտումների ու ճաքերի առաջացման պատճառները, բնույթն ու դրանց ներկա վիճակը:
Ողղորդվելով կատարված ուսումնասիրությունների տվյալներով ու հանձնարարականներով` հաղթող ճանաչված կազմակերպության կողմից մշակվել և նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի 2012 թ. մայիսի 10-ի նիստում քննարկվել ու հավանության են արժանացել նախագծերը, որոնք սահմանված կարգի համաձայն հանձնվել են փորձաքննության:

Во втором квартале 2012 года начнутся работы по восстановлению армянских монастырей Св. Богородицы и Св. Всеспасителя монастырского комплекса Санаин. Об этом сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
По инициативе Министерства культуры РА, в течение 2010-2011 годов были проведены комплексные научные исследования строений западного крыла комплекса памятников.
Университет высоких технологий Берлина и группа немецких специалистов в 2010 году с помощью лазерной техники исследовали фасад церкви Св. Всеспасителя, на котором образовалась вертикальная трещина. От решения этой проблемы зависела реставрация купола церкви.
По мнению специалистов, эти работы необходимо производить очень осторожно: кроме того, что это исторический памятник, он еще и находится под охраной ЮНЕСКО.
На заседании научно-методического совета Министерства культуры РА, которое состоялось 10 мая 2012 года, были обсуждены и одобрены некоторые проекты.