ՀՀԿ ընտրական շտաբի ղեկավար և խորհրդարանի նախկին խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին` հերքել է հավանականությունը, որ «Բարգավաճ Հայաստանը» կոալիցիայի մեջ մտնելուց հրաժարվելուց հետո «Օրինաց երկրի» 2006թ. ճակատագրին կարժանանա:
Աբրահամյանի խոսքով` դատելով ԲՀԿ հայտարարությունից` կուսակցությունն ընդդիմություն չի դառնա, այլ «կառուցողականորեն կաշխատի»: Նա ընդգծել է, որ ՀՀԿ-ն երբեք որևէ մեկի վրա ճնշում չի գործադրել:
Ընդ որում հարկ է նշել, որ Հովիկ Աբրահամյանը լրագրողների հետ զրույցում չի բացառել, որ ԲՀԿ-ից նախարարները կարող են մնալ կառավարությունում:
Լրագրողների այն հարցերին, թե արդյոք ԲՀԿ-ն ընդդիմություն կդառնա կամ ով կզբաղեցնի ԲՀԿ-ից նախարարների պաշտոնները կառավարությունում, Աբրահամյանը բոլորին առաջարկել է սպասել մինչև մայիսի 31-ը, երբ տեղի կունենա նոր խորհրդարանի առաջին նիստը:
2006 թվականին` այն բանից հետո, երբ «Օրինաց երկիրը» դուրս եկավ իշխող կոալիցիայից, կուսակցությունը լքեցին բոլոր ձեռնարկատեր պատգամավորները, ինչպես նաև կուսակցության մի շարք նախարար-անդամներ: Ինչպես հաղորդում էին որոշ հայկական ԶԼՄ-ներ, դա ՀՀԿ կողմից կուսակցության վրա ճնշման հետևանքն էր:

24 Май 2012 - 17:41 AMT
Глава избирательного штаба РПА и экс-спикер парламента Овик Абраамян, отвечая на вопросы журналистов, отверг возможность того, что “Процветающую Армению” после отказа войти в коалицию постигнет та же участь, что и “Оринац еркир” в 2006 году.
По словам Абраамяна, судя по заявлению ППА, она не будет оппозицией, а “будет конструктивно работать”.
Он подчеркнул, что РПА никогда не оказывала ни на кого давление.
При этом следует отметить, что Овик Абрамян в беседе с журналистами не исключил того, что министры от ППА могут остаться в правительстве.
На все вопросы журналистов перейдет ли ППА в оппозицию, или кто займет посты министров от ППА в правительстве, Абрамян предложил им всем подождать до 31 мая, когда пройдет первое заседание нового парламента.
В 2006 году после выхода “Оринац еркир” из правящей коалиции партию покинули все депутаты-предприниматели, а также ряд министров-членов партии. Как сообщали некоторые армянские СМИ, это стало следствием давления на партию со стороны РПА.