«Կայուն զարգացման հայեցակարգը», որն ընդունվել է 1992թ Ռիո դե Ժանեյրոյում կարող է գերեզման դառնալ բազմաթիվ ժողովուրդների համար, եթե իրականացվեն դրա դրույթները, հայտարարել է Հայաստանի կանաչների միության նախագահ Հակոբ Սանասարյանը` Երևանում մայիսի 25-ին կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նա ներկայացրել է հայեցակարգի մի շարք դրույթներ: Վերջինս նախատեսված է ապահովելու երկրի բնակչության բարեկեցությունը` առանց էկոհամակարգին վնաս հասցնելու համաշխարհային արտադրության ծավալները 8-10 տոկոսով ավելացնելու հաշվին: «Մեկ տարում մեկ մարդը միջինում ծախսում է մոտ 50 տոննա բնական նյութ: Եթե այդ թիվը բազմապատկվի 7 միլիարդանոց բնակչության քանակով, ապա կստացվի 350 մլրդ տոննա բնական նյութեր: Ինչպե՞ս կարելի է այդ թիվն ավելացնել 10 տոկոսով»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, Հակոբ Սանասարյանի խոսքով, փաստաթղթում դրույթներ կան ազգաբնակչության կրճատման և մի շարք այլ կետերի մասին, որոնք, միանշանակ, աշխարհը չեն կարող ապահովել կայուն զարգացմամբ: Այս առնչությամբ նա կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին մտածել այն մասին, որ Ռիո +20 գագաթաժողովին, որին ներկա կգտնվեն նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և հայկական պատվիրակությունը, ստորագրվելու են մի շարք փաստաթղթեր` այդ Հայեցակարգը կյանքի կոչելու համար:

25 Май 2012 - 10:04 AMT
«Концепция устойчивого развития», принятая в 1992 году в Рио-де-Жанейро может стать «могилой» для многих народов, если будут осуществляться ее положения, заявил председатель Союза зеленых Армении Акоп Санасарян 25 мая на пресс-конференции в Ереване. Он привел ряд положений Концепции, которая призвана обеспечить благосостояние населения мира за счет увеличения мирового производства на 8-10% без нанесения вреда экосистеме. «В год в среднем на 1 человека расходуется порядка 50 тонн натуральных материалов, если это число умножить на 7-миллиардное население, то получиться 350 млрд. тонн натуральных материалов, как же можно увеличить это число на 10%», – сказал он.
Одновременно, по словам Акопа Санасаряна, в документе содержатся и такие положение, как сокращение народонаселения и целый ряд аналогичных пунктов, которые, однозначно, не могут обеспечить миру стабильное развитие. В связи с этим он призвал власти Армении задуматься о том, что на саммите Рио+20, который посетит и президент Армении Серж Саргсян с представительной делегацией, будет подписан ряд документов для реализации этой Концепции.