Լոնդոնի շեքսպիրյան Globe to Globe փառատոնում առաջին անգամ է ներկայացվել «Ջոն արքա» բեմադրությունը, որը խաղացել է Գ. Սունդուկյանի անվան թատրոնը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց թատրոնի տնօրեն Ստեփան Դավթյանը: Նրա խոսքով, փառատոնը բավական խիստ պայմաններ էր դրել:
Մասնավորապես պետք է պիեսը ներկայացվեր իրենց դեկորացիաներով, առանց լուսային տեխնիկայի և մինիմալ ձայնով: Փառատոնի որոշմամբ ներկայացմանը մասնակցում էր 12 դերասան, 24-ի փոխարեն: Դերասաններից մի քանիսը ստիպված են եղել մարմնավորել մի քանի կերպար: Ներկայացման բեմադրիչ Տիգրան Գասպարյանն օգտագործել է հայկական մեղեդիներ՝ երաժիշտների կենդանի կատարմամբ:
Ներկայացումը հայ հանդիսատեսին ներկայացվելու է հունիսի 20-ին, փոփոխված դեկորացիայով, և լուսատեխնիկայով: Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը մայիսի 16-ին և 17-ին ելույթ է ունեցել Լոնդոնի Շեքսպիրյան Globe to Globe փառատոնում: Փառատոնը չունի ժանրային սահմանափակում և կարելի է Շեքսպիրին ներկայացնել բոլոր այն ոճերում, որում թատրոնը ցանկանում է ներկայանալ: Կազմակերպիչներն ընտրում են միայն պիեսը և դերասանների քանակը: Փառատոնի տնօրեն Թոմ Բըրդը նշել է, որ սունդուկյանցիների կատարմամբ ներկայացումն անզուգական էր, իսկ փառատոնի գլխավոր պրոդյուսեր Դոմինիկ Դրամգուլը բարձր է գնահատել դերասանների կատարողականությունը և պիեսում տեղ գտած հետաքրքիր լուծումները:

25 Май 2012 - 11:50 AMT
На фестивале “Globe to Globe” спектакль “Король Джон” был представлен в сопровождении армянских мелодий
В Международном шекспировском фестивале ”Globe to Globe” в Лондоне впервые был представлен спектакль “Король Джон” в исполнении актеров театра им. Г.Сундукяна. Об этом во время пресс-конференции сказал директор театра Степан Давтян.
По его словам, фестиваль поставил достаточно жесткие условия. В частности, пьеса должна была быть представлена с их декорациями, без светотехники и при минимальном использовании звуковой техники.
По решению фестиваля, в спектакле участвовали 12 актеров вместо 24. Некоторые актеры были вынуждены играть сразу несколько ролей. Постановщик спектакля Тигран Гаспарян использовал армянские мелодии в живом исполнении.
Спектакль на суд армянского зрителя будет представлен 20 июня с другими декорациями и светотехникой.
У фестиваля нет жанровых ограничений, Шекспира можно представить в любом стиле. Организаторы лишь решают число актеров и выбирают пьесу. Директор фестиваля Том Берд отметил, что спектакль в исполнении труппы театра им. Сундукяна был превосходным, а главный продюсер Доминик Драмгул высоко оценил исполнительское мастерство актеров и интересные решения, использованные в пьесе.