25 May 2012 - 17:54 AMT
Իռլանդիայում ՀՀ դեսպանը երկրի նախագահի և նախարարների հետ քննարկել է հայ-իռլանդական համագործակցությունը
Մայիսի 22-23-ին Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան Կարինե Ղազինյանը այցելեց Դուբլին, որտեղ Իռլանդիայում համատեղության կարգով դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ իր հավատարմագրերը հանձնեց Իռլանդիայի նախագահ Մայքլ Հիգինսին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Մայիսի 23-ին Նախագահական պալատում տեղի ունեցած հավատարմագրերի հանձնման արարողությունից հետո դեսպանը կարճ զրույց ունեցավ նախագահի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին հայ-իռլանդական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Արարողությանը ներկա էին նաև Իռլանդիայի մանր և միջին բիզնեսի նախարար Ջոն Փերին, և Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ադրիան Օ’Նիլը: Հավատարմագրման արարողությունից հետո, ՀՀ նորանշանակ դեսպանի պատվին, Հայաստանի պատվո հյուպատոսը կազմակերպել էր ընդունելություն, որին ներկա էին պետական մի շարք կառույցների, դիվանագիտական կորպուսի և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Նույն օրը դեսպան Ղազինյանը հանդիպում ունեցավ Իռլանդիայի ԱԳՆ Քաղաքական տնօրեն Դեյվիդ Դոնահյուի և ԵԱՀԿ աշխատախմբի ղեկավար Ֆրանկ Քոգանի հետ:
Հաջորդ հանդիպումն Իռլանդիայի խորհրդարանում էր Առևտրի ու զարգացման նախարար Ջո Քասթելոյի հետ: Քննարկվեցին երկկողմ տնտեսական հարաբերություններն առաջ մղելու և զարգացնելու հնարավորությունները, հատկապես`գյուղատնտեսական, դեղագործական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում, ինչպես նաև երկկողմ բարձրաստիճան այցեր կազմակերպելու անհրաժեշտության հարցեր:
Նախարարի խնդրանքով դեսպանը հակիրճ ներկայացրեց նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները:
Մայիսի 22-ին դեսպան Ղազինյանը հանդիպեց Իռլանդիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որը կազմակերպել էր Իռլանդիայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Օհան Երկայնհարսյանը:

25 May 2012 - 14:32 AMT
Посол РА в ВБ и Ирландии обсудила с ирландским руководством перспективы армяно-ирландского сотрудничества
Посол Армении в Соединенном Королевстве Карине Казинян 22-23 мая посетила столицу Ирландии Дублин, где в рамках назначения послом в Ирландии вручила верительные грамоты президенту страны Майклу Хигинсу, сообщает пресс-служба МИД Армении.
23 мая после состоявшейся в Президентском дворце церемонии вручения верительных грамот посол провела короткую беседу с президентом, в рамках которой стороны обсудили перспективы развития двусторонних отношений.
На мероприятии присутствовали министр малого и среднего бизнеса Джон Перри и глава аппарата президента Адриан О’Нил.
После церемонии почетный консул Армении Оган Еркайнхарсян организовал прием, на котором присутствовали представители госструктур, дипломатического корпуса и армянской общины.
В тот же день посол встретилась с политическим директором МИД Ирландии Дейвидом Донахью и главой рабочей группы ОБСЕ Франком Коганом.
Следующая встреча прошла в парламенте страны с министром торговли и развития Джо Костелло. Стороны обсудили возможности продвижения и развития экономических отношений, в частности, в сфере сельского хозяйства, производства медикаментов, высоких технологий, а также обсудили возможности организации взаимных визитов на высшем уровне.
По просьбе министра, посол коротко представила последние события вокруг нагорно-карабахского урегулирования.