26 Մայիս 2012 - 12:15 AMT
Ռաֆայելի «Սիքստինյան Մադոննա» հանրահայտ կտավի հոբելյանին. 2012 թվականին լրանում է նկարի 500-ամյակը, վարպետները նոր շրջանակ են պատրաստել, իսկ արվեստաբանները մեծ նկարչի կյանքի և ստեղծագործության մասին պատմող ցուցահանդես են պատրաստել: Ցուցադրությունը կբացվի մայիսի 26-ին Դրեզդենի Հին վարպետների պատկերասրահում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կտավը ստեղծվել է իտալացի գեղանկարիչ Ռաֆայել Սանտիի կողմից 1512-1513թթ. Պյաչենցայում Սուրբ Սիքստի վանական համալիրի եկեղեցու խորանի համար: Նկարը ստեղծվել է Հուլիոս II Պապի պատվերով, իսկ գրեթե 240 տարի անց` 1754 թվականին Դրեզդենի պատկերասրահի համար այն գնել է սաքսոնական կուրֆյուրստ Օգոստոս III-ը:
«Նկարի դիմաց 25 հազար էսկուդո էր վճարվել, դա հսկայական գումար է: Այդ ժամանակ մեծադիր նկարները գնում էին ոչ ավել, քան հազար էսկուդոյով»,- ցուցահանդեսի բացման նախօրեին լրագրողներին է պատմել Դրեզդենի Պետական գեղարվեստական հավաքածուների գլխավոր տնօրեն Հարտվիգ Ֆիշերը:
«Գրեթե 250 տարի «Սիքստինյան Մադոննան» անհայտ է մնացել, և միայն Դրեզդենի կողմից գնվելուց հետո հանրությունն իմացավ դրա մասին»,- իր հերթին հաղորդել է պատկերասրահում իտալական գեղանկարչության պահապան և ցուցահանդեսի համադրող Անդրեաս Հեննինգը:

К юбилею знаменитой картины Рафаэля “Сикстинская Мадонна”, которой в 2012 году исполняется 500 лет, мастера сделали новую раму, а искусствоведы подготовили выставку о жизни и творчестве великого художника. Экспозиция открывается в Дрездене 26 мая в Галерее старых мастеров, передает РИА Новости.
Полотно было создано итальянским живописцем Рафаэлем Санти в 1512-1513 годах для алтаря церкви монастыря святого Сикста в Пьяченце. Картина написана по заказу папы Юлия II, а почти через 240 лет в 1754 году для Дрезденской картинной галереи ее купил саксонский курфюрст Август III.
"За картину заплатили 25 тысяч эскудо, это были огромные деньги. Картины большого формата тогда покупали не дороже, чем за 1 тысячу эскудо”, – рассказал журналистам накануне открытия выставки гендиректор Государственных художественных собраний Дрездена Хартвиг Фишер.
На полотне изображено явление Богоматери, несущей младенца Христа с небес в мир. Перед ней склоняются святой Сикст и святая Варвара, а ангелы в нижней части картины ждут начала мессы у алтаря.
"Почти 250 лет “Сикстинская Мадонна” оставалась неизвестной, и только с покупкой ее Дрезденом о ней узнала общественность", – сообщил, в свою очередь, хранитель итальянской живописи в галерее и куратор выставки Андреас Хеннинг.