2012թ Ջոլին այդպես էլ չժամանեց Կանն, սակայն նրա փոխարեն փառատոնը ալեկոծեցին «Մթնշաղի» հերոսները, որոնք այստեղ էին տարբեր ֆիլմերով և որոնք աղջիկների շրջանում մեծ աղմուկ բարձրացրին և գլխացավանքի պատճառ դարձան: Ահա թե ինչ է անում Հոլիվուդը Կաննի, կամ «Մթնշաղը» մարդկանց հետ:
«Ճանապարհի վրա ֆիլմը» («On the Road»), որը նկարահանվել է Ջեկ Կերուակի հայտնի ինքնակենսագրական վեպի հիման վրա, հավասարազոր դերասանական կազմ ուներ` Քիրսթեն Դանստ, Վիգտո Մորթենսեն, Սթիվ Բուշեմի, Հարրեթ Հեդլունդ, Սեմ Ռայլի, Էմի Ադամս, Էլիզաբեթ Մոսս: Սակայն ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել ֆիլմի գլխավոր հերոսուհի, երիտասարդ դերասանուհի Քրիսթեն Ստյուարտը: Քրիսթենի շուրջ աղմուկը նման էր ֆիլմի սցենարի. այնպիսի տպավորություն էր, կարծես դերասանուհուն բերել էին հատուկ նրա համար, որպեսզի բոլորը կենտրոնանային նրա վրա, որպեսզի նա իրեն շատ «աստղային» պահեր, սառը և անտարբեր վերաբերմունք ցուցաբերեր բոլորի և ամեն ինչի նկատմամբ, և որպեսզի, բնականաբար, արդյունքում բոլոր նրանք, ովքեր նրա վրա էին կենտրոնացել, դժգոհեին, «թե ինչ «անպետքի մեկն է» նա և ինչպիսի վատ ավարտ կունենա նրա համար ամեն ինչ, եթե շարունակի նույն ոգով»:
Ֆիլմի կարմիր գորգի վրա կարելի էր ականատես լինել հետաքրքիր դրվագի: Քրիսթենը դարձյալ չմոտեցավ երկրպագուներին, որոնք բավականին շատ էին և իսկական երկրպագուներ էին: Եվ երբ նա, քիթը ցցած, անցավ կարմիր գորգի վրայով, երկրպագուների տրիբունան բարձրացրեց այնպիսի վիրավորական սուլոցներ, որոնք խլացրին անգամ դերասաներին ուղեկցող երաժշտության հնչյունները: Եվ հանկարծ մեկ ակնթարթում սուլոցները վերածվեցին հիացական բղավոցների. պարզվեց, որ «ֆիլմին հյուրընկալվել էր» Պատտինսոնը, և այդ անցումն այնքան կայծակնային էր և բնական, որ հրաշալի բեմադրված իրականություն թվաց:
Կաննում Պատտինսոնը ներկայացնում է Դևիդ Քրոնենբերգի «Կոսմոպոլիս» ֆիլմը, որը «Լյումյեր» կինոսրահում ցուցադրվել է երեք անգամ: Զարմանալի է, բայց Պատտինսոնը նկատեց անգամ Պիտտի «Եղբորը»: Երկրպագուները, երկրպագուհիները մասնավորապես, կազմակերպեցին մի աննկարագրելի բան. բղավոցներ, արցունքներ, հիսթերիա, ուշաթափություններ, «շտապ օգնության» մեքենաներ… Պատտինսոնն այնպես էր երկրորդ պլան մղել ֆիլմի իր գործընկերներին, օրինակ` Փոլ Ջիամատտիին և Ժյուլյետ Բինոշին, որ Ջիմատտին անգամ հաճելիորեն զարմացավ և ուրախությամբ համաձայնեց ինձ համար առանձին նկարահանվել:
Այս ֆոնի վրա Քայլի Մինոուգի հայտվելը, մի կողմից թվաց, շատ համահունչ, մյուս կողմից` բավականին տարօրինակ:
Քայլին, ոչ ավել, ոչ պակաս, նկարահավել է ֆրանսիացի ռեժիսոր Լեո Կարակսի «Holy Motors» ֆիլմում: Երգչուհին ֆիլմում խաղացել է բավականին մեծ և լուրջ դեր, իսկ նրա գործընկերն է եղել Դենի Լավանը` Կարակսի սիրելի դերասանը: Ցավոք, փառատոնին ներկա չգտնվեց Եվա Մենդեսը, ով ևս նկարահավել է Կարակսի ֆիլմում: Ռեժիսորը, նախքան այս ֆիլմը, չի աշխատել մոտ 10 տարի, և «Holy Motors-ը» նվիրել է իր կնոջը` Կատյա Գոլուբևային: Վերջինս ռուս դերասանուհի է, ով մահացել է նախորդ տարի:
Այս ամբողջ «մթնշաղում» կարծես թե անտեսվեց Բերտոլուչչիի ֆիլմը, կամ էլ միգուցե ֆրանսիացի դասականների համընդհանուր ներբողի մթնոլորտում տեղ չմնաց իտալականի համար: «Դու և ես»` այսպես է կոչվում իտալացի վարպետի ֆիլմը, որը պատմում է մի դեռահասի մասին, ով որոշել է մեկ շաբաթով առանձնանալ բարձրահարկ շենքի նկուղում, որպեսզի հանգիստ լսի սիրած երաժշտություն, այցելի սոցկայքեր և կարդա: Հակառակ նրա ծրագրերի, նկուղում է հայտնվում նաև նրա խորթ քույրը` թմրամոլուհի, իսկ այս շաբաթը բեկումնային է լինելու նրանցից երկուսի կյանքում էլ:
Միգուցե դա պատահականույթուն էր, իսկ միգուցե Բերտոլուչչիին արդեն «խաղից դուրս են համարում», սակայն նրա ֆիլմի ցուցադրությունը ցերեկը ժամը 4-ին էր, այսպես կոչված, «ոչ սմոքինգային» ցուցադրություն: Եվ այնպիսի տպավորություն էր, որ կազմակերպիչները վախենում էին, որ հանկարծ դահլիճը կիսադատարկ չլիներ. ի վերջո ամոթ է վարպետի առաջ: Սակայն հակառակ բոլոր մտավախությունների, դահլիճը լիքն էր, իսկ ռեժիսորը հոտնկայս ծափահարությունների արժանացավ: Ցուցադրությանը ներկա էին բազմաթիվ «կարևոր դեմքեր»: Ինքը ռեժիսորը, ով նախքան այս ֆիլմը մի քանի տարի չի աշխատել, փառատոնին ներկայացել էր հաշմադամության սայլակում, ինչը մամլո ասուլի ժամանակ մեկնաբանել է այսպես. «Այս ֆիլմն ինձ համար վերադարձ էր դեպի կյանք: Ես արթնացա թմբիրից, ընդունեցի վիճակս, համակերպվեցի դրա հետ և հասկացա, որ նկարահանել կարելի նաև նստած, ուստի ես կրկին պատրաստ եմ աշխատել»:
Եվս մեկ բում էր Նիկոլ Քիդմանը, Լի Դենիելսի «Լրագրավաճառ» ֆիլմում նրան ոչ բնորոշ դերը և այդ ֆիլմի ողջ «աստղային» կազմը: Դատեք ինքներդ. միասին հանդես են գալիս Նիկոլը, Մեթյու Մաքգոհանը, Ջոն Կյուսակը, Սքոտտ Գլենը, և վերջապես, երիտասարդ սերնդի ևս մեկ ներկայացուցիչ Զաք Էֆրոնը: Զաքը կարողացել էր հավաքել երկրպագուների մի ամբողջ բանակ, սակայն այս դեպքում հարցը լուծվեց առանց սուլոցների և խայտառակության:
«Լրագրավաճառը» Էֆրոնի համար լավ մեկնարկ է լուրջ կինոյի ճանապարհին: Ինչ վերաբերում է Քիդմանին, ապա չնայած նրա էլեգանտ զգեստին, և, առհասարակ, անթերի տեսքին, հարկ է փաստել, որ « Moulin Rouge-ի» և դերասանուհուն տեսնելիս սրտի թրթիռների ժամանակներն անցել են:
Մի քանի խոսք Կաննի լուսանկարիչների մասին: «Հիմնական ֆոտոկազմը» բաղկացած է 60-80 մարդկանցից, որոնք ցիգանների նման թափառում են մի քանի գլխավոր ուղղություններով, արագ նկարահանում են, սակայն հիմնականում միանման, կոմերցիոն ստանդարտի համաձայն` հասակի ամբողջական երկարությամբ, որպեսզի երևա հագուստն ու աքսեսուարները, քաշի ավելացումը և բոլոր նոր կնճիռները: Նրանք գիտեն բոլորին ու ամեն ինչ, և շատ աստղերի հետ անձամբ են ծանոթ: Օրինակ, Քայլի Մինոուգը մոտեցավ և անգամ ողջագուրվեց մի քանի լուսանկարիչների հետ: Այս մարդկանց բոլոր շարժումներն օպտիմիզացված են, նրանց համար միևնույն է նկարահանում են Պիտտին, թե Պատտինսոնին: Իսկ աշխատանքի համար անհրաժեշտ ստանդարտ արտահայտությունները կարող են ասել տասնյակ լեզուներով, և այս տարի դա ինձ արդեն չի զարմացնում:
Իսկ փառատոնը, մինչ այդ, մոտենում է իր տրամաբանակն ավարտին: Շատերն են ցանականում, որպեսզի գլխավոր մրցանակը հանձնվի Կարակսին. ի վերջո նա մեծություն է և աշխատանքում մեծ դադարն իր արդյունքն է տվել: Սակայն բոլորն էլ գիտակցում են, որ հաղթանակի ամենաիրական հավակնորդները Հանակեի և Մունջուի ֆիլմերն է, իսկ Օդիարը և Դոմինիկը մրցանակներ կստանան ռեժիսորական աշխատանքի համար: Լավագույն դերասանուհու ամենահավանական թեկնածուն շարունակում է մնալ Մարիոն Կոտիյարը:

Канны 2012-го так и не увидели Джоли, но вместо нее фестиваль взбудоражили герои “Сумерек”, находившиеся здесь с разными фильмами и вызвавшие большой девичий шум и гвалт и головную боль. Вот что делает Голливуд с Каннами или “Сумерки” с людьми.
Фильм “На дороге” (“On the Road”), снятый по известному автобиографическому роману Джека Керуака о движении битников, представлял равноценно известный состав – Кирстен Данст, Вигго Мортенсен, Стив Бушеми, Гаррет Хедлунд, Сэм Райли, Эми Адамс, Элизабет Мосс.. Но в центре внимания оказалась главная героиня фильма, молодая актриса Кристен Стюарт (теперь уже жена “сумеречного вампира”). Шумиха вокруг Кристен разыгралась как по сценарию: актрису привели как будто специально для того, чтобы все сконцентрировались на ней, чтобы она вела себя очень “звездно”, проявляя холодное безразличие ко всем и вся, и чтобы совершенно естественно в результате все те, кто на ней сконцентрировался, стали возмущаться, “какая она дрянь и как плохо для нее все кончится, если продолжать в том же духе”.
На красной дорожке фильма можно было наблюдать забавный эпизод. Кристен вновь не подошла к фанатам, которых было очень много, притом настоящих фанатов, а не просто коллекционеров автографов и неразборчивых папарацци. И когда она, вздернув нос, пошла по красной дорожке, трибуна фанатов подняла такой унизительный свист и улюлюканье, что даже заглушила сопровождающую актеров музыку. И вдруг в одно мгновение свист перерос в восторженный визг: оказалось, “в гости к фильму” приехал Паттинсон, и этот переход был таким молниеносным и естественным, что казался идеально отработанной постановкой.
В Каннах Паттинсон представляет фильм Дэвида Кроненберга “Космополис”, который прокрутили в кинозале «Люмьер» аж три раза. Удивительно, но Паттинсон затмил даже самого «Брата» Питта. Фанаты, и в частности фанатки, устроили что-то неописуемое: крики, слезы, истерики, обмороки, машины «скорой помощи»… Паттинсон настолько оттеснил партнеров по фильму, например, Пола Джиаматти и Жюльет Бинош, что Джиаматти даже был приятно удивлен и с радостью согласился, когда я попросил его попозировать отдельно.
На этом фоне появление Кайли Миноуг казалось, с одной стороны, очень органичным, а с другой стороны, довольно странным. Кайли, ни много ни мало, снялась в фильме “Holy Motors” французского режиссера Лео Каракса. Певица сыграла в фильме довольно большую и серьезную роль, а партнером ее стал Дени Лаван, любимый актер Каракса. Жаль, что на фестивале не появилась Ева Мендес, также снимавшаяся в ленте Каракса. К слову, до этого фильма режиссер не снимал более 10 лет и посвятил “Holy Motors” своей жене Кате Голубевой, русской актрисе, скончавшейся в прошлом году.
Во всех этих “сумерках” как-то затерялся и прошел незамеченным фильм Бертолуччи, или может во всеобщем восхвалении французских классиков не осталось места итальянским. “Ты и я” – так назывался фильм итальянского мастера, рассказывающий о подростке, который решил уединиться на неделю в подвале своей многоэтажки, чтобы спокойно послушать любимую музыку, посидеть в соцсетях и почитать. Вопреки его планам в подвале появляется его сводная сестра – наркоманка в ломке, и этой неделе суждено существенно изменить жизнь их обоих.
Может быть, это случайность, а может Бертолуччи уже списали со счетов, но показ его фильма был назначен на 4 часа дня, так называемый, “несмокинговый” показ. И было такое впечатление, что организаторы боятся, как бы зал не оказался полупустым – стыдно все-таки перед мастером. Но, вопреки всем опасениям, зал был переполнен, приветствовал режиссера стоя, и на просмотр пришли очень многие “важные птицы”. Сам режиссер, несколько лет не снимавший до этого фильма, приехал на фестиваль в инвалидной коляске, что сам прокомментировал на пресс-конференции так: "Для меня этот фильм стал возвращением к жизни, я проснулся от спячки, принял свое состояние, смирился с ним и понял, что снимать можно и сидя, так что теперь я снова в строю".
Еще одним бумом стала Николь Кидман, ее нехарактерная роль в “Газетчике” Ли Дэниэлса и вся “звездная” команда этого фильма. Судите сами: на одной дорожке сошлись Николь, Мэтью МакКонахи, Джон Кьюсак, Скотт Гленн и, наконец, еще один представитель молодого поколения Зак Эфрон. Зак умудрился собрать целый полк фанатов на нескольких квадратных метрах, но тут, к счастью, обошлось без свиста и позора. “Газетчик” – очень хороший старт для Эфрона на пути серьезного кино. Что до Кидман, несмотря на ее элегантное платье и вообще безупречный вид, приходится констатировать, что времена “Moulin Rouge” и остановок сердца при виде актрисы все-таки прошли.
Пару слов о фотографах в Каннах. «Основной фотосостав» – это 60-80 человек, который как цыгане кочуют по нескольким главным направлениям, снимают быстро, но в основном однообразно, по коммерческому стандарту – в полный рост, чтобы было видно одежду и аксессуары, прибавление в весе и все новые морщинки. Они знают всех и вся, и со многими звездами знакомы лично, например, Кайли Миноуг подошла и, приветствуя, даже обняла и поцеловала нескольких фотографов. Все движения этих ребят оптимизированы, никаких лишних криков и телодвижений, им все равно, снимают они Паттинсона или Питта. А необходимые для работы стандартные фразы они могут выдать на дюжине языков без запинки, и в этом году меня это уже не удивляет.
А фестиваль тем временем подходит к своему логическому завершению. Многим хочется, чтобы главный приз достался Караксу – все-таки он величина, да и большой перерыв в работе сделал свое. Но все осознают, что самые реальные претенденты на победу – это фильмы Ханеке и Мунджу, а Одиар и Доминик получат призы за режиссуру. А главной кандидаткой в лучшие актрисы чаще всего называют Марион Котийяр.