28 Մայիս 2012 - 10:10 AMT
Շարմազանով. Ժամանակը ցույց կտա արդյոք ԲՀԿ-ն ընդդիմություն է, իշխանություն, թե գործելու է կառուցողական դաշտում
Ժամանակը ցույց կտա, արդյոք ԲՀԿ-ն ընդդիմություն է, իշխանություն, թե գործելու է կառուցողական դաշտում>: Այս մասին հայտարարել է ՀՀԿ մամլո քրտուղար և ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: «Ես չեմ մեկնաբանում այլ քաղաքական ուժերի աշխատանքային ոճը: Նման հարցեր պետք է տալ ԲՀԿ-ին»,-ասել է Շարմազանովը:
ԲՀԿ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որ նպատկահարմար չի գտնում մասնակցելու կոալիցիոն կառավարությանը:
«Քարոզարշավի ողջ ընթացքում մենք հանդես ենք եկել նույն դիրքերից: ԲՀԿ-ն ժողովրդի դատին էր ներկայացրել համապարփակ ծրագիր: Ես իմ բոլոր հանդիպումների ժամանակ հայտարարել եմ, որ, մտնելով քաղաքականություն, չեմ հետապնդում որևէ անձնական շահ: Ավելին, ես հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ ունենալ կորուստներ, սակայն ժողովրդի վստահությունը սրբորեն պահպանելու եմ:
Ընտրությունների արդյունքներով` ԲՀԿ-ն չունի կառավարություն ձևավորելու և իր ծրագրերը իրականացնելու սահմանադրական հնարավորություն: Ելնելով վերը նշյալից` ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը նպատակահարմար չի գտնում մասնակցել կոալիցիոն կառավարության ձևավորմանը»,-ասվում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունում:

28 Май 2012 - 09:47 AMT
Шармазанов: Время покажет, является ли “Процветающая Армения” оппозицией, властью или будет действовать в конструктивном поле
Время покажет, является ли “Процветающая Армения” оппозицией, властью или же будет действовать в конструктивном поле. Об этом сказал вице-спикер парламента РА и пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов. “Я не комментирую стиль работы других политических сил. Такие вопросы надо задавать ППА”,- сказал Шармазанов.
Партия “Процветающая Армения” выступила с заявлением, что не считает целесообразным участие в формировании коалиционного правительства. “В период всей избирательной кампании мы выступали с единых позиций. ППА представила на суд народа всеобъемлющую программу. Я же во время всех моих встреч заявлял, что, занимаясь политикой, не преследую личные цели. Более того, я заявлял, что готов нести потери ради сохранения доверия народа.
По итогам парламентских выборов “Процветающая Армения” набрала около полумиллиона голосов. Эти люди проголосовали за ППА, доверяя нам и требуя реальных, видимых изменений в социально-экономической жизни страны. С учетом итогов выборов, у ППА нет конституционной возможности участвовать в формировании правительства и реализовывать свои программы. Исходя из вышесказанного, я официально заявляю, что партия «Процветающая Армения» не считает целесообразным участвовать в формировании коалиционного правительства”, – говорится в заявлении лидера ППА Гагика Царукяна.