29 Մայիս 2012 - 07:28 AMT
Մայիսի 27-ին Թբիլիսիի Գորգասալի հրապարակում տեղի ունեցավ Վարդատոնի հանդիսավոր ավանդական արարողությունը: Միջոցառումը սկսվել է Թբիլիսիի Ս.Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում մատուցված պատարագով, որից հետո եկեղեցու բակում գտնվող Սայաթ-Նովայի գերեզմանին տեղի է ունեցել հիշատակի մաղթանքի արարողությունը:
Միջոցառումը կազմակերպել էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը և Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը` ՀՀ մշակույթի նախարարության, Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարության և Թբիլիսիի քաղաքապետարանի աջակցությամբ: Սայաթ-Նովայի ծննդյան 300-ամյակն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2012 թվականի հոբելյանների ցանկում:
Վարդատոնը հիմնվել է 1914 թվականին Թբիլիսիում` Հովհաննես Թումանյանի կողմից: Այն ավանդաբար նշվում է յուրաքանչյուր տարվա մայիսի վերջին կիրակի օրը:
Հանդիսությանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը, Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրթյանը և այլ հյուրեր:
Համերգին ելույթ ունեցան Հայաստանից ժամանած աշուղական երգի «Սայաթ-Նովա» և «Հավասի» համույթները:
Համերգին ելույթ ունեցավ ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դուդուկահար Գևորգ Դաբաղյանը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

29 Май 2012 - 10:30 AMT
27 мая в Тбилиси на площади Горгасали состоялась традиционная церемония открытия праздника Вардатон. Мероприятие стартовало литургией в монастыре Сурб Геворк, после чего во дворе монастыря на могиле Саят-Новы состоялась церемония, посвященная памяти великого армянского ашуга.
Мероприятие было организовано посольством РА в Грузии и Грузинской епархией Армянской Апостольской Церкви при содействии Министерства культуры РА, мэрии Тбилиси, Министерства культуры Грузии. 300-летие великого армянского ашуга празднуется под эгидой ЮНЕСКО.
Впервые праздник Вардатон был проведен в Тбилиси в 1914 году по инициативе великого поэта Ованеса Туманяна, он отмечается в последнее воскресенье мая
На церемонии присутствовали посол РА в Грузии Ованес Манукян, предводитель Грузинской епархии ААЦ епископ Вазген Мирзаханян, советник президента Грузии Ван Байбуртян, поэт-переводчик Гиви Шахназар и др.
В концерте выступили ансамбли ашугов из Армении “Саят-Нова” и “Аваси”. Также выступил заслуженный артист РА, музыкант на дудуке Геворк Дабахян, сообщают в пресс-службе МИД РА.