29 May 2012 - 08:05 AMT
Արդեն մի քանի օր է՝ Սոչիի հարակից Ադլերի շրջանում հայերն ու դաղստանցիները հակամարտության մեջ են: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ հայ երիտասարդների համբերության բաժակը լցվել է և նրանք կռվի են ելել՝ պաշտպանելու իրենց աղջիկների պատիվը:
Ադլերի շրջանի հայ բնակչուհիներից մեկը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, թե ինչ է տեղի ունենում իրականում:
«Արդեն մի քանի օր է իրավիճակը չափազանց լարված է: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ դաղստանցիները 4-5 հայ աղջիկների էին բռնաբարել հենց դպրոցում: Օրը ցերեկով կրակոցներ են հնչում: Կարծես պատերազմ լինի: Ես ու երեխաներս տանից դուրս չենք գալիս: Միայն ամուսինս է գնում աշխատանքի: Անգամ վախենում ենք գնումների համար դուրս գալ»,- պատմեց նա՝ նշելով, որ այս ամենի հետևում կանգնած են Սոչիի իշխանությունները. «Այստեղ բոլորը խոսում են, որ այն ինչ տեղի է ունենում, ծրագրված է հենց Սոչիի իշխանությունների կողմից: Այստեղ հայերը շատ են ու մեծ հեղինակություն են վայելում հատկապես Ադլերում: Առջևում Օլիմպիական խաղերն են, շատ զբոսաշրջիկներ կգան, և ոչ մեկին ձեռք չի տալիս գործարար հայերի ներկայությունը քաղաքում: Նրանք ամեն ինչ անում են, որ հայերն իրենց բիզնեսները՝ սրճարաններ, ռեստորաններ, լքեն ու հեռանան քաղաքից»:
Շաբաթ օրը` մայիսի 26-ին, Սոչիի Ադլերի շրջանի Չերեշնի գյուղի մոտ հայերի և դաղստանցիների միջև բախում է տեղի ունեցել, որը գրեթե վերածվել է զանգվածային ծեծկռտուքի:
Հիմնականում հայերով բնակեցված Չերեշնի գյուղի բնակիչները «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթին պատմել են, որ Սոչիում աշխատող դաղստանցիներն անընդհատ նեղացնում են տեղացի աղջիկներին անհարկի կատակներով, «հետույքը կսմթելու» փորձերով և անգամ սեքսի ուղղակի ակնարկներով:
Ըստ նրանց, հայ տղամարդիկ «զայրանում էին, սակայն համբերում էին», քանի դեռ դաղստանցիները «խոսքից գործին չանցան` հետապնդելով աղջիկներին»: Նախորդ շաբաթ օրը երեկոյան, երբ Չերեշնյայի աղջիկները հավաքվել են տաղավարում, նրանց սկսել են անհանգստացնել Օլիմպիական շինարարությունում աշխատող դաղստանցիները:
Աղջիկները բողոքել են ընկերներին և եղբայրներին: Հայերը հավաքել են իրենց կանանց պատվի պաշտպանների մի խումբ և որոշել վրեժ լուծել նրանց նեղացնողներից: Նրանք 30 ավտոմեքենաներով մեկնել են շինհրապարակ:
Պարբերականի տվյալներով, կռվին ներկա գտնվողները զինված են եղել տրավմատիկ զենքով և էլեկտրաշոկերներով: Տագնապած շինարարները ոստիկանություն են զանգահարել և պատմել իրենց դեմ ծրագրվող հարձակման մասին: ՕՄՕՆ-ի ժամանման պահին կողմերն արդեն իրար վրա քարեր էին նետում:
Ոստիկանները ստիպված էին կենդանի պատ կազմել հայ և դաղստանցի երիտասարդների միջև: Արդյունքում ոստիկանության և ՕՄՕՆ-ի աշխատակիցների օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հնարավոր է դարձել կանխել զանգվածային ծեծկռտուքը:
Օրինապահները ձերբակալել են մոտ 300 մարդու: Վիրավորվել է միայն մեկ ոստիկան:
Մինչդեռ, պարբերականի տեղեկությունների համաձայն, սա Սոչիում հայերի և դաղստանցիների միջև առաջին բախումը չէ: Մայիսի 1-ին զանգվածային կռիվ է տեղի ունեցել հայ և դաղստանցի երիտասարդների միջև, որին մասնակցել է մոտ 300 մարդ: Այդ ընթացքում դանակի հարվածից մահացել է թեկվանդոյի սպորտի վարպետ Յուրի Գարանյանը: Կոնֆլիկտի պատճառը կրկին աղջիկն էր, որի հետ ցանկանում էր ծանոթանալ դաղստանցի շինարարը:

29 May 2012 - 08:57 AMT
Вот уже несколько дней в Адлерском районе Сочи происходят стычки между армянами и дагестанцами. Согласно официальной информации, терпение представителей армянской молодежи достигло предела, и они вступили в драку, защищая честь армянских девушек и женщин.
Одна из жительниц Адлера в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказала о том, что же происходит на самом деле. “Вот уже несколько дней в городе царит крайне напряженная ситуация. Все началось с того, что дагестанцы прямо в школе изнасиловали 4-5 армянских девочек. Даже днем теперь звучат выстрелы. Как на войне. Я и мои дети стараемся не выходить на улицу. Только муж уходит на работу. Даже за покупками боимся выйти из дома”, – рассказала она, добавив, что за всем этим стоят власти Сочи. “Здесь все говорят о том, что все это организовано сочинскими властями. Здесь много армян, они пользуются уважением, особенно в Адлере. Впереди Олимпийские игры, приедет много туристов, и никому не выгодно присутствие армянских предпринимателей в городе. Они делают все для того, чтобы армяне оставили свой бизнес, кафе, рестораны, и уехали из города”.
В субботу, 26 мая у села Черешни в Адлерском районе Сочи между армянами и дагестанцами произошло столкновение, едва не переросшее в массовое побоище. Стычку в самом начале предотвратили омоновцы. Жители села Черешня, где в основном живут армяне, рассказали газете “Комсомольская правда”, что откомандированные в Сочи рабочие из Дагестана постоянно обижают местных девушек непристойными шутками, попытками “ущипнуть за попку” и даже прямыми намеками на секс.
Армянские мужчины, по их словам, «злились, но терпели» до тех пор, пока дагестанцы не перешли «от слов к делу и начали домогаться девчонок». Вечером в минувшую субботу, когда девушки Черешни собрались на лавочке, к ним начали приставать дагестанцы с Олимпийской стройки. Те пожаловались друзьям и братьям. Армяне собрали команду защитников чести своих женщин и решили отомстить обидчикам. Разгневанные парни на 30 машинах отправились в городок строителей.
По сведениям издания, прибывшие на разборки были вооружены травматическим оружием и электрошокерами. Строители в панике по телефону сообщили в полицию о готовящемся нападении на них. К моменту прибытия отряда ОМОН стороны, противники, в руках которых были палки и арматура, уже кидали друг в друга камни.
Полицейским пришлось стать живой стеной между армянской и дагестанской молодежью. В итоге отряд из пятисот полицейских и омоновцев в бронежилетах и со слезоточивым газом оперативно пресек массовую драку.
Правоохранители задержали почти 300 человек, сообщили в УВД Сочи. Ранение получил только один полицейский. Между тем, по информации газеты, это не первый конфликт армян с дагестанцами в Сочи. 1 мая произошла массовая драка с участием 300 представителей армянской и дагестанской молодежи. В побоище от ножевого ранения погиб 23-летний мастер спорта по тэквондо Юрий Гаранян. Причиной конфликта также стала девушка, с которой хотел познакомиться дагестанский строитель.