Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Գայանե Առուստամյանը հայտարարել է, որ պահանջում է միջազգային կազմակերպություններին մայիսի 6-ի ընտրությունները ճանաչել անվավեր, կամ ավելի կոշտ գնահատական տալ առաջիկա ընտրություններին:
«Ես ակնկալում եմ և պահանջում եմ այդ կազմակերպություններից, որպես ՀՀ քաղաքացի, որի անդամավճարն այդ կազմակերպություններին ձևավորվում է իմ՝ որպես հարկատուի գումարներից, որպեսզի այդ կազմակերպությունները շատ ավելի կոշտ լինեն իրենց գնահատականներում ու լղոզված ձևակերպումներ չտան, ոչ թե ասեն՝ թե ընտրութուններն անցել են խախտումների մթնոլորտում, որոնք, սակայն չեն ազդել ելքի վրա»,-ասել է նա մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, հայ հանրության ազատատենչ մասը, որը պայքարում է ներկայիս «ռեժիմի» դեմ Հայաստանում, ակնկալում է դրսի օգնությունը, սակայն ոչ ճնշումների կամ Հայաստանի գործերին միջամտելու տեսքով, այլ որպես պահանջ՝ կատարել միջազգային կազմակերպությունների առջև ստանձնած պարտավորությունները:

29 Май 2012 - 10:49 AMT
Член Оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Гаяне Арустамян заявила, что требует от международных организаций, членом которых является Армения, или признать прошедшие 6мая парламентские выборы недействительными, или на будущих выборах дать более жесткую оценку.
“Я ожидаю, и я требую от этих организаций, как гражданин Армении, чья страна платит членские взносы, и эти членские взносы формируются на мои деньги как налогоплательщика, чтобы эти организации были намного более жестче в своих оценках, и они не были расплывчаты, и не говорилось бы, что выборы прошли в атмосфере нарушений, но они не повлияли на их исход”,- заявила она на пресс-конференции в Ереване.
По ее словам, либеральная часть армянского общества, которая борется с нынешним “режимом” в Армении ожидает внешней поддержки, но не в смысле давления какой-то страны или ее вмешательства в дела Армении, а как требования от Армении выполнения взятых на себя при приеме в различные международные организации обязательств.