Մայիսի 26-ին Նիդերլանդների Ալմելո քաղաքում` «Գալուստ Գյուլբենկյան» սրահում, տեղի ունեցավ տոնական միջոցառում` նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 94-ամյակին և Շուշիի ազատագրման 20-ամյա հոբելյանին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հոլանդիայի ՀՅԴ Արամ Մանուկյան կոմիտեի կողմից:
Հանդիսությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը: Իր ելույթում նա անդրադարձավ առաջին հանրապետության կաևորությանն ու դասերին և դրանց արտացոլմանը հայ ժողովրդի նորագույն պատմության մեջ: Դեսպանը մասնավորապես նշեց. «Չնայած աննախադեպ դժվարություններին, տնտեսական լիակատար շրջափակմանն ու անկմանը, հայ ժողովուրդը կարողացավ հաղթանակ գրանցել ղարաբաղյան ճակատում: Եվ դա միասնականության ու հանուն ազգային գաղափարի անմնացորդ նվիրման բացարձակ դրսևորումն էր: Այդ հաղթանակը հնարավոր դարձավ, որովհետև աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը կարողացավ բռունցք դառնալ` մի կողմ թողնելով տարաձայնություններն ու տարբերակվող մոտեցումները, և յուրաքանչյուրն իր տեղում, իր մասով իր նպաստը բերել ազգի ու պետության պահպանման ու գոյատևման գործին»: Շնորհավորելով ներկաներին` դեսպանը մաղթեց, որպեսզի նախնիների միասնականության, արժանապատվության, ազնվության ու արարման հորդորները առաջնորդող լինեն` դառնալով 21-րդ դարում հայ ժողովրդի բարգավաճման ու բարեկեցության բանալին»:
Տոնական միջոցառմանը ցուցադրվեց Շուշիի ազատագրման վերաբերյալ վավերագրական ֆիլմ: Այն շարունակվեց համերգով, որին ազգային-հայրենասիրական երգերի կատարմամբ հանդես եկավ հայտնի երգիչ Գառնիկ Սարգսյանը:

26 мая в голландском городе Алмело, в зале “Галуст Гюлбенкян” прошло праздничное мероприятие, посвященное годовщине Первой Республики и освобождения Шуши, сообщает пресс-служба МИД РА.
Мероприятие организовал член АРФД Нидерландов Арам Манукян. С приветственной речью выступила Дзюник Агаджанян. В своем выступлении она обратилась к важности Первой Республики и урокам, которые она преподнесла для новейшей истории армянского народа.
Посол, в частности, отметила: “Несмотря на неимоверные трудности, экономическую блокаду, армянский народ смог победить на карабахском фронте. И это проявление единения и абсолютной преданности национальной идее. Эта победа стала возможна потому, что армянский народ со всего мира смог сплотиться, оставив в стороне все разногласия и подходы, и каждый своим вкладом, своим делом сыграл важную роль в сохранении и жизнеспособности государства”.
Поздравив присутствующих, посол пожелала, чтобы прежнее единение и достоинство сыграли свою роль в процветании и благоденствии Армении в 21 веке.
На мероприятии был показан документальный фильм об освобождении Шуши. Он продолжился концертом, на котором с национальными песнями выступил известный певец Гарник Саргсян.