29 Մայիս 2012 - 14:06 AMT
Մայիսի 29-ին տեղի ունեցավ «Նոր անուններ» պատանի երաժիշտ-կատարողների 2-րդ միջազգային փառատոնի բացումը: Փառատոնը կշարունակվի մինչև հունիսի 1-ը:
Այս տարի փառատոնին մասնակցելու են մինչև 18 տարեկան շուրջ քառասուն շնորհալի պատանի երաժիշտներ աշխարհի տարբեր երկրներից (Հայաստան, Վրաստան, Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Մալթա, Ուզբեկստան, Կորեա), ովքեր երևանյան ունկնդրին կներկայանան ինչպես նվագախմբային, այնպես էլ մենանվագ կատարումներով: Փառատոնի այս տարվա մասնակիցների թիվը շուրջ մեկ տասնյակով ավելի է անցած տարվանից: Տարբերվում է նաև աշխարհագրությունը:
Համերգները կկայանան Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) և Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյան) հետ համագործակցությամբ: Մասնակիցների մեծ մասը միջազգային և հանրապետական մրցույթների ու փառատոների բազմակի դափնեկիրներ և տարբեր հիմնադրամների կրթաթոշակառուներ են, ովքեր բազմիցս ելույթներ են ունեցել աշխարհի հայտնի բեմերում:
Փառատոնային օրակարգը կներառի նաև մշակութային ծրագիր մասնակիցների համար (այցելություններ Երևանի կարևորագույն մշակութային հուշարձանները, զբոսանք Սևանա լճում, այց Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածին), որը պատանի երաժիշտներին թույլ կտա ոչ միայն առավել մտերմանալ, այլև օտարազգի մասնակիցերին կներկայացնի Հայաստանը և հայ մշակույթը:

29 мая состоялось открытие 2-го международного фестиваля юных музыкантов “Новые имена”. Фестиваль продлится до 1 июня.
В этом году в фестивале примут участие около 40 талантливых юных музыкантов в возрасте до 18 лет из разных стран мира (Армения, Грузия, Франция, Россия, Мальта, Узбекистан, Корея), которые представят на суд ереванского слушателя оркестровые и сольные исполнения.
Число участников фестиваля в этом году на десяток больше, чем в прошлом. Отличается и география участников.
Концерты состоятся при сотрудничестве Государственного филармонического (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) и Государственного камерного (художественный руководитель и главный дирижер Ваан Мартиросян) оркестров Армении.
Большинство участников являются многократными лауреатами республиканских и международных конкурсов и фестивалей, а также стипендиатами различных фондов, почти все они имели возможность выступать на лучших концертных площадках мира.
Торжественное открытие фестиваля состоялось 29 мая в Ереване в Доме камерной музыки им. Комитаса.
Гала-концерт фестиваля состоится в Международный день защиты детей 1 июня в концертном зале им. Арама Хачатуряна.