Մայիսի 28-ին Կանադայի Սենատում Հայաստանի դեսպանության, Կանադայի Հայկական Ազգային Հանձնախմբի և Կանադայի խորհրդարանում գործող Կանադա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ընդունելություն` նվիրված Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 94-րդ տարեդարձին:
ՀՀ արտգործնախարարությունից հայտնում են, որ բացման խոսքում դեսպան Եգանյանը նշել է՝ 94 տարի առաջ հայերն ապացուցեցին աշխարհին, որ ունակ են ոչ միայն գոյատևելու, բայց նաև հաղթանակելու և վերագտնելու սեփական պետականությունը:
Տոնական հանդիսությանը ներկա են եղել Կանադայի խորհրդարանի և գործադիր մարմնիբազմաթիվ անդամներ, Կանադայում հավատարմագրված դեսպաններ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

30 May 2012 - 11:30 AMT
28 мая в Сенате Канады по инициативе посольства Армении, Армянского национального комитета Канады и действующей в парламенте группы дружбы Канада-Армения был организован прием в честь 94-летия Первой Республики Армении, сообщает пресс-служба МИД РА. Во вступительной речи посол Армении Армен Еганян отметил, что 94 года назад армяне доказали, что могут не только существовать, но и побеждать и восстанавливать собственное государство.
На торжественном мероприятии присутствовали представители канадского парламента, исполнительной власти, посольств различных стран, представители армянской общины.