Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Քանդահարյանը իր հոդվածում անդրադառնում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի զեկույցին Հայաստանում իրավիճակի վերաբերյալ, անմիջապես այն բանից հետո, երբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չմասնակցեց Չիկագոյում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին: Ըստ Քանդահարյանի, ԱԺ խորհրդարանական ընտրությունների մասին դրական գնահատականին հաջորդեց բացասական այս գնահատականը, որի պատճառը նա համարում է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին չմասնակցելը:
Խմբագիրը ուշադրությունը հրավիրում է այն հանգամանքին, որ զեկույցում խոսվում է հայկական բանակում առկա խնդիրների, սոցիալական հարցերի առկայության մասին, սակայն դա չէ գլխավորը:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի զեկույցում ասվում է, որ «հայ անջատողականները Հայաստանի աջակցությամբ շարունակում են վերահսկել Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի շրջանը և շրջապատող 7 տարածքները»: Սա ևս համապատասխանում է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ոգուն, որտեղ շեշտը դրվեց տարածքային ամբողջականության վրա՝ անտեսելով ինքնորոշման իրավունքը, գրում է Քանդահարյանը: Նա հարց է տալիս, թե ինչու է մի կողմից ԱՄՆ սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ-ին, մյուս կողմից, նման հայտարարություններ անում: «Ավելի պարզ` ինչի՞ շուրջ կբանակցի ամերիկացի պաշտոնատարը, եթե իր պետությունը հաստատում է, որ «անջատողական» հայերը, Հայաստանի աջակցությամբ կշարունակեն վերահսկել Լեռնային Ղարաբաղի շրջանն ու 7 տարածքները: Եթե վճռված է, որ այդ շրջանները ադրբեջանական են, ապա ի՞նչ իմաստ ունեն բանակցությունները և ի՞նչ իմաստ ունի այս պարագային մանավանդ բանակցային գործընթացը համանախագահելը»-,ասվում է հոդվածում: Բացի այդ, հարց է ծագում ՝ Արցախին տրված ամերիկյան օժանդակության բարձրացումը անջատողական հայերի՞ն է ուղղված, որոնք Հայաստանի օժանդակությամբ կվերահսկեն Արցախն ու 7 տարածքները»,-ասվում է հոդվածում:
«Ամենայն հավանականությամբ ինքնահակասական դրսևորումների նոր շարքի ականատես կդառնանք շուտով: Թվում է, ինքնահակասումը պաշտոնական վարքագծի կարևոր բաղադրիչի է վերածված, որը կարող է բացատրվել դիվանագիտական մակարդակի փտածությամբ, հայտարարություն կատարելու կամ զեկուցում հրապարակելու «անջատողականությամբ» եւ հատկապես անպատժելիությամբ ու հաշվետվության բացակայությամբ»,-եզրափակել է Քանդահարյանը:

В очередной своей статье главный редактор армянской газеты Ливана “Аздак” Шаан Кандахарян обращает внимание на оценку Госдепа США ситуации в Армении после отказа президента РА Сержа Саргсяна присутствовать на саммите НАТО в Чикаго. По словам Кандахаряна, несмотря на положительные оценки выборов со стороны посла США в Армении, последующая оценка стала однозначно отрицательной и причиной этому является именно отказ участвовать на саммите Альянса.
Редактор “Аздака” обращает внимание на то, что в докладе Госдепартамента США говорится о проблемах в армянской армии, о нерешенности многих социальных вопросов, безнаказанности генералитета и т.д. Но это не самое главное.
В докладе сказано: “Армянские сепаратисты при поддержке Армении продолжают контролировать Нагорно-Карабахскую область Азербайджана и 7 прилегающих районов”. И это сказано в духе саммита в Чикаго, где ставился акцент на территориальной целостности и было забыто право на самоопределение, пишет Кандахарян. Он задается вопросом, зачем США с одной стороны поддерживает Минскую группу, с другой делает столь однозначные заявления. Кроме того, вызывает вопрос увеличение помощи Карабаху, где действуют упомянутые в докладе так называемые “сепаратистские” силы.
Все это связано с госсекретарем США и ее предстоящим посещением южнокавказского региона, в том числе Еревана. Здесь она должна ответить на вопросы о выборах, армии, “сепаратистских” армянах и помощи, предоставляемой Армении и Арцаху. “Скорее всего, мы услышим еще не одно противоречивое заявление. Кажется, что такое поведение – результат гниения дипломатической сферы, “сепаратизма” в заявлениях и докладах, а также безнаказанности и отсутствия подотчетности американского внешнеполитического ведомства”, – заключил Кандахарян.