Մայիսի 30-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը Երևան քաղաքում մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Նախագահ Սահակյանը շնորհավորել է ներկաներին հիմնադրամի գործունեության 20-ամյակի կապակցությամբ` նշելով, որ կառույցն անգնահատելի ավանդ ունի հայկական երկու անկախ պետությունների կայացման ու զարգացման, ինչպես նաև Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ընդլայնման ու խորացման գործում, և հավելել, որ անհնարին է պատկերացնել մեր հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացումն առանց հիմնադրամի աջակցության:
Երկրի ղեկավարն առաջարկել է 2012 թվականի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի մեջ ընդգրկել Արցախում գյուղական համայնքային կենտրոնների կառուցման ծրագիրը: Նախագահ Սահակյանը գյուղական բնակավայրերի համաչափ զարգացումը որակել է Արցախի զորացման առանցքային բաղադրամասերից մեկը` ընդգծելով, որ նման կենտրոնների կառուցումը մեծապես կնպաստի գյուղական բնակավայրերում կյանքի աշխուժացմանը: Առաջարկն ընդունվել է և մտցվել 2012թ. հեռուստամարաթոնի ծրագրի մեջ:

30 Май 2012 - 11:06 AMT
Бако Саакян предложил включить в планы Всеармянского фонда «Айастан» строительство общинных центров в Арцахе
30 мая в Ереване президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в заседании Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан». Он поздравил присутствующих с 20-летием фонда, отметив, что эта структура внесла неоценимый вклад в становление и развитие двух независимых армянских государств, расширение и углубление связей между Родиной и Диаспорой, добавив, что социально-экономическое развитие нашей республики невозможно представить без содействия фонда.
Глава арцахского государства предложил включить в планы Всеармянского фонда «Айастан» на 2012 год программу строительства сельских общинных центров в Арцахе. Бако Саакян назвал пропорциональное развитие сельских населенных пунктов одной из ключевых составляющих усиления Арцаха, подчеркнув, что строительство таких центров окажет существенное влияние на оживление жизни в сельской местности. Предложение было принято и включено в программу телемарафона 2012 года.