Ինչպես լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը Հայաստանի նախագահ և ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանի նախագահությամբ կուսակցության Խորհրդի և Գործադիր մարմնի նիստերի ավարտից հետո, չորեքշաբթի երեկոյան ՀՀԿ-ն ու «Օրինաց երկիրը» նոր կոալիցիոն հուշագիր կստորագրեն:
Շարմազանովի խոսքով` հուշագիրը հիմնված կլինի նախորդ կոալիցիոն հուշագրերի վրա (2008 և 2011թթ.): Նա նշել է, որ նոր հուշագրի նպատակը կլինի Հայաստանում բարեփոխումների ծրագրի իրականացումն ու աջակցությունը 2013թ. նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը:
Շարմազանովը հաղորդել է նաև, որ «Օրինաց երկիրը» նախկինի պես կունենա երեք նախարարական պորտֆել, սակայն դեռևս որոշված չէ, թե որոնք:

Как сообщил журналистам депутат от правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов после завершения заседаний Исполнительного органа и Совета партии под председательством президента Армении и лидера РПА Сержа Саргсяна, в среду вечером правящая РПА и “Оринац еркир” подпишут новый меморандум о коалиции.
По словам Шармазанова, меморандум будет основан на предыдущих коалиционных меморандумах (2008 и 2011 гг.).
Шармазанов отметил, что целью нового меморандума станет осуществление в Армении программы реформ и поддержка на президентских выборах 2013 года кандидатуры Сержа Саргсяна.
Шармазанов также сообщил, что у “Оринац еркир”, как и прежде, будет три министерских портфеля, однако, пока не определено, какие именно.