Մայիսի 30-ին կայացել է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի խորհրդատվական խմբակցության առաջին նիստը, որում ընդունվել է հայտարարություն:
«Փոխանակ 2012թ. մայիսի 6-ը Հայաստանի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման և երկրում ժողովրդավարության հաղթանակի օր դառնար, այն նշանավորվեց պետական մակարդակով կեղծված խորհրդարանական ընտրություններով, որոնք իրենց մասշտաբով աննախադեպ էին:
Մայիսի 31-ին` Ազգային Ժողովի նիստերի դահլիճում առաջին նստաշրջանի առաջին օրը հանդիսավոր բացմանը կհավաքվի Խորհրդարանը, որի մեծամասնությունը Հայաստանի ժողովրդի կողմից չի ընտրվել, այլ ապօրինաբար ստացել է իր մանդատները կաշառքների զանգվածային բաշխման, ընտրողների ահաբեկման, համատարած բազմակի քվեարկությունների արդյունքում: Այդ օրը Ազգային Ժողովին կողջունի գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որը նույնպես չի ընտրվել ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով:
Հայ ազգային կոնգրեսի պատգամավորական խմբակցությունը, ի նշան Սերժ Սարգսյանի վարչակարգի կողմից ժողովրդի հանդեպ կատարված հանցագործությունների դեմ բողոքի, չի մասնակցի առաջին նիստին:
Միևնույն ժամանակ վստահեցնում ենք, որ ակտիվորեն կմասնակցենք ԱԺ աշխատանքներին և կանենք մեզնից կախված ամեն բան, որպեսզի Ազգային Ժողովի հարթակը ծառայի Ժողովրդավարական շարժման հաղթանակին», ասվում է ՀԱԿ-ի հայտարարության մեջ:

30 мая состоялось первое заседание консультационной фракции Армянского Национального Конгресса, на котором было принято заявление.
«Вместо того, чтобы 6 мая 2012 года стало днем свободного волеизъявления народа Армении и победы демократии в стране, этот день был ознаменован сфальсифицированными парламентскими выборами, организованными на государственном уровне и не имеющими по масштабам фальсификации прецедентов.
31 мая в зале заседаний Национального Собрания в первый день первой сессии на торжественное открытие заседания соберется Парламент, большинство в котором не избрано народом Армении, а незаконно получило свои мандаты в результате массового распределения взяток, терроризирования избирателей, поголовных неоднократных голосований. В этот день Национальное Собрание будет приветствовать действующий президент Серж Саргсян, который также не был избран посредством свободных и справедливых выборов.
Депутатская фракция Армянского Национального Конгресса в знак протеста против совершенных режимом Сержа Саргсяна в отношении народа преступлений, не будет участвовать в первом заседании.
В то же время, заверяем в том, что будем принимать активное участие в работах НС и делать все зависящее от нас, чтобы трибуна Национального Собрания служила победе демократического Движения», говорится в заявлении АНК.