«Չնայած փոքրաթիվ լինելուց, Բրազիլիայի հայ համայնքը ուժերի ներածին չափով օգնում է Հայաստանին և ԼՂՀ-ին»,-այսօր` մայիսի 31-ին, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է հայկական համայնքի գանձապահ Էդուարդու Մեկբեկյանը: Նա հաղորդել է, որ բոլորովին վերջերս համայնքը կազմակերպել է 500 մանկական օրորոցների առք: Իրականացված մյուս ծրագրերից է Հայաստանի հիվանդանոցների մի քանի բաժանմունքների վերանորոգումն ու անհրաժեշտ սարքավորումներով ապահովումը: Նման օգնություն համայնքը ցուցաբերել է նաև Արցախի դպրոցներից մեկին:
Մեկբեկյանը նաև հաղորդել է, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մասնակցության շրջանակներում բրազիլական համայնքը մի շարք այլ համայնքների հետ միասին, ֆինանսական օգնություն է ցուցաբերում `ամբողջ Արցախի տարածքում ոռոգման համակարգ կառուցելու համար: Նա ընդգծել է, որ դեռևս նման ժամանակահատված չի եղել, որպեսզի համայնքը չաշխատեր Հայաստանին կամ Արցախին որևէ օգնություն ցուցաբերելու ծարգրի շուրջ:

“Несмотря на свою малочисленность, армянская община Бразилии вносит свой посильный вклад в помощь Армении и Арцаха”, – подчеркнул сегодня, 31 мая, на пресс-конференции в Ереване кассир армянской общины Эдуарду Мекбекян. Он сообщил, что совсем недавно бразильская община организовала покупку 500 детских люлек. Другой из реализованных программ стала помощь в закупке необходимого оборудования и ремонте нескольких отделений больниц в Армении. Подобную помощь община оказала также одной из школ в Арцахе.
Мекбекян сообщил также, что в рамках участия во Всеармянском фонде “Айастан” бразильская община совместно с рядом других общин оказывает финансовое содействие постройке орошающих систем по всему Арцаху. Он подчеркнул, что еще не было такого периода, чтобы община не работала над какой-либо программой помощи Армении или Арцаху.