Այս տարի «Ոսկե ծիրան» երևանյան 9-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանաում հատուկ հանդիսավորությամբ կնշվի ռուս հայտնի ռեժիսոր Անդրեյ Տարկովսկու 80-ամյակը: Ծրագիրը կիրականանա ԱՊՀ երկրների կինոծրագրի ընթացքում` ԱՊՀ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի
աջակցությամբ: Ներկայացվելու են ինչպես ռեժիսորի, այնպես էլ նրա գեղարվեստական ղեկավարությամբ նկարահանված ֆիլմերը: Մասնավորապես` կցուցադրվեն Տարկովսկու «Ավետարան ըստ Անդրեյի» (“Страсти по Андрею”) և «Սոլյարիս» (“Солярис”) (հեղինակային տարբերակներ) ֆիլմերը, ինչպես նաև նրա ուսանողական շրջանի «Գլդոնն ու ջութակը» (“Каток и скрипка”) և «Այսօր ազատում չի լինի» ֆիլմերը (“Сегодня увольнения не будет”): Ծրագիրը կներառի նաև Բագրատ Հովհաննիսյանի «Հնձան» (“Терпкий виноград”) (գեղ.ղեկ.Ա.Տարկովսկի), Արա Ահարոնյանի «Երազ» (“Сон”) (սցենարի հեղինակ` Տարկովսկի) և Արսեն Ազատյանի ու Նարինե Մկրտչյանի` Տարկովսկուն նվիրված «Անդրեյ»` (“Андрей”) ֆիլմը:

В этом году в рамках 9-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” с особой тожественностью будет отмечено 80-летие известного российского режиссера Андрея Тарковского.
Программа будет реализована в ходе кинопрограммы стран СНГ, при содействии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ. Об этом 1 июня во время пресс-конференции сказал директор программ кинофестиваля Микаэл Стамболцян.
В рамках юбилейной программы будут показаны фильмы "Страсти по Андрею" и "Солярис" (авторский вариант), а также картины его студенческого периода "Каток и скрипка" и "Сегодня увольнения не будет".
В программу будут включены и ленты, в создании которых принимал участие Тарковский. Это "Терпкий виноград" Баграта Ованнисяна (художественный руководитель – Тарковский), "Сон" Ара Агароняна (по сценарию Тарковского) и посвященный памяти режиссера фильм "Андрей" Арсена Азатяна и Нарине Мкртчян.