1 Հունիս 2012 - 12:40 AMT
Ներկայացնենք ՀՀ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում ընդգրկված մի քանի հայտնի շինություններ: 1.6.177 համարի տակ է գտնվում Երևանի ուսուցչական սեմինարիայի շենքը, կառուցված 1905 թ-ին Ն. Կիտկինի կողմից: Առաջին ուսումնական տարում համալսարանն ուներ մեկ` պատմալեզվաբանական ֆակուլտետ, 262 ուսանող և 32 դասախոս: Այստեղ դասավանդում էին անվանի մասնագետներ Հակոբ Մանանդյանը, Մանուկ Աբեղյանը, Ստեփան Մալխասյանցը և ուրիշներ: 1920 թ-ի դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանի համալսարանը վերանվանվեց Երևանի ժողովրդական համալսարան: Երևանում վերաբացված կրթօջախի ռեկտոր ընտրվեց հայագետ Հակոբ Մանանդյանը:
ԲՈՒՀ-իտնտեսագիտական ֆակուլտետի շրջանավարտները հիշում են, որ 1975 թ-ին ցանկացան մտնել դեկանի մոտ, և դռան վրա տեսան «Ռեկտոր» գրությունը. Ֆակուլտետն առանձնացել էր, և դարձել Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտ: 1995 թ-ին Տնտեսագիտական համալսարանն ունեցավ նոր շենք, իսկ ժողովրդի մեջ հայտնի «Սև շենքը» վերադարձվեց Մայր ԲՈՒՀ-ին` Երևանի պետական համալսարանին: Այժմ այնտեղ տեղակայված են Տնտեսագիտական, Աստվածաբանական և Պատմության ֆակուլտետները:
1.6.80 համարի տակ է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան շենքը: Այն գտնվում է Բաղրամյան 12 հասցեում: 1949 թ-ին Ա. Սաֆարյանի նախագծած այս գեղեցիկ շենքում տեղակայված էր Մարքսիզմ-Լենինիզմի ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղը: Բացի գիտական գործունեությունից, այն ունեցել է նաև այլ գործառույթ: Այստեղ է պահվել փաստաթղթերի մեծ արխիվ: Հայաստանի անկախացումից հետո շենքը դարձավ դեսպանատուն, իսկ ողջ արխիվը տեղափոխվեց Հայաստանի ազգային արխիվ:
Դեսպանատնից ոչ հեռու, Զարոբյան 3 հասցեում, գտնվում է հայ հռչակավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը: Այս շենքն ունի հետաքրքիր պատմություն:
Տուն-թանգարանը ստեղծվեց այն առաձնատան հիման վրա, որ 1947 թ-ին Արամ Խաչատրյանին նվիրել էր Խորհրդային Հայաստանի կառավարությունը: Ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի նախագծած միահարկ առանձնատունն ուներ հինգ սենյակ և տնամերձ այգի: Այն տուն-թանգարանի վերածելու ՀԽՍՀ մինիստրների խորհրդի որոշումը կայացվեց 1976 թ-ին:
Արամ Խաչատրյանը սիրում էր իր երևանյան բնակարանը, որտեղ ապրում էին նրա մայրը, եղբայրն իր ընտանիքով: Կոմպոզիտորն էլ այստեղ էր կանգ առնում, հյուրեր ընդունում:Առանձնատունը պահպանվել է անփոփոխ, իսկ նրան համալրող տուն-թանգարանի երկհարկանի շենքը կառուցվել է այգու տարածքում: Պահպանվել է մի փոքրիկ ներքին բակ: Շենքի ճակատային մասում վեր խոյացող հինգ կամարները կամերտոն են պատկերում:
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի` Մատենադարանի շենքը կառուցվել է 1957 թ-ին, ճարտարապետ Մարգ Գրիգորյանի կողմից: 1959թ-ին Մատենադարանն ստացել է գիտահետազոտական ինստիտուտի կարգավիճակ: Այն վստահորեն կարելի է դասել Երևանի խորհրդանիշների ցանկում, որտեղ պահվում են 17.300 ձեռագրեր, որոնցից 2904-ը` օտար լեզուներով, մնացածը` հայերենով:
Մասնաշենքը վերանորոգման փուլում է, և այն ամբողջովին վերածվելու է ցուցասրահի: Այժմ մշակվել է նոր նախագիծ, որով բարեկարգվելու է շենքի պահպանական գոտին:
Շենքն ուներ մեկ մշտական, և մեկ ժամանակավոր ցուցադրության սրահ: Ինստիտուտում պահվող նմուշների, և զբոսաշրջիկների աճի հետ նոր շենքի կարիք զգացվեց:
Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակին ընդառաջ կառուցվեց Մատենադարանի նոր մասնաշենքը, որի հեղինակն է հայտնի երգիչ, ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը: Նոր մասնաշենքն այն եզակի նորակառույցներից է, որ չի փչացնում քաղաքի տեսքը, ավելին, այն համարյա աննկատ է:
Կարծում ենք, ժամանակակից ճարտարապետները պետք է օրինակ վերցնեն այս կառույցից, քանի որ այն չի փչացնում քաղաքի տեսքը և պատմական միջավայրը:

2 Июнь 2012 - 13:44 AMT
Ереванские здания, занесенные в список охраны исторических памятников, являются свидетелями истории и наших воспоминаний
Вот несколько представляющих историческую и архитектурную ценность известных зданий Еревана, включенных в Государственный список по сохранению недвижимых памятников истории и культуры РА. Под номером 1.6.177 числится здание Ереванской учительской семинарии, построенное в 1905 году Н.Киткиным.
В первом учебном году в университете был всего один факультет – Историко-лингвистический, в нем было 262 студента и 32 преподавателя. В учебном заведении преподавали известные армянские специалисты Акоп Манандян, Манук Абегян, Степан Малхасян и другие.
17 декабря 1920 года Армянский университет был переименован в Ереванский народный университет. Ректором вуза стал арменовед Акоп Манандян.
Студенты экономического факультета вуза вспоминают, что в 1975 году они решили зайти к декану и на двери увидели надпись «Ректор»: факультет отделился и был преобразован в Ереванский институт народного хозяйства.
В 1995 году вуз переехал в новое здание, и известное “черное здание” вернули Ереванскому государственному университету. Теперь в здании размещены экономический, исторический факультеты и факультет теологии.
Под номером 1.6.80 значится здание посольства Китая в Армении. Оно расположено на ул. Баграмяна, 12. В 1949 году в здании, спроектированном А.Сафаряном, был размещен армянский филиал Института Марксизма-Ленинизма. Там же находился и большой архив документов.
После провозглашения независимости Армении здание переоборудовали в посольство, а архивные документы были перевезены в Национальный архив Армении.
Недалеко от посольства Китая, по адресу: Заробяна, 3 находится Дом-музей Арама Хачатуряна. У этого здания интересная история. Дом-музей создан на месте особняка, который в 1947 году Араму Хачатуряну подарило правительство Советской Армении. Одноэтажый особняк с садом, построенный по проекту архитектора Марка Григоряна, содержал пять комнат. Решение Совета министров АССР о его переоборудовании в Дом-музей было принято в 1976 году.
Арам Хачатурян любил свою квартиру в Ереване, где жили его мать и брат с семьей. Композитор и сам любил принимать здесь гостей. Особняк сохранился до наших дней в неизменном виде, а дополняющий его двухэтажный Дом-музей был пристроен на территории сада. Сохранился и небольшой внутренний дворик.
Научно-исследовательский музей-институт древних рукописей Матенадаран был построен в 1957 году по проекту архитектора Марка Григоряна. В 1959 году Матенадаран получил статус научно-исследовательского института. Его с уверенностью можно считать одним из символов Еревана.
В центральном корпусе в настоящее время осуществляются ремонтные работы.
В преддверие празднования 20-летия независимости Армении был построен новый корпус Матенадарана, автором проекта которого является известный певец и композитор, архитектор Артур Месчян. Новый корпус является одним из тех редких новых зданий, которые не портят вид столицы.
Думается, что современные архитекторы должны брать пример с этого здания, поскольку оно не нарушает гармонию и созвучие окружающей городской среды.