1 Հունիս 2012 - 18:04 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի փոփոխությունը շատ ռիսկային է, գտնում է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորը: Այդ մասին նա հայտնել է Երևանի պետական համալսարանի Եվրոպական հետազոտությունների կենտրոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, փորձագետների և բուհի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
«ԵՄ-ում ներկայումս ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Եվրամիության դերին վերաբերող քննարկումներ են ընթանում: Քննարկվել է նաև այն հարցը, թե արդյոք արժե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Ֆրանսիային փոխարինել Եվրամիությամբ: Պետք է հստակ հայտնեմ, որ դա մեր լիազորությունների մեջ չի մտնում, ԵՄ-ն չի կարող ԵԱՀԿ-ի փոխարեն որոշումներ կայացնել»,- հայտնել է Լեֆորը:
Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափը չի կարելի փոխել, քանի որ հենց այդ ձևաչափն է մշակել Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք մինչ օրս միակ փաստաթուղթն են, որի հետ համաձայնել են բանակցային գործընթացի երկու կողմերը:

1 Июнь 2012 - 15:53 AMT
Изменение формата Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта очень рискованно, считает спецпредставитель Европейского союза по Южному Кавказу и кризисным вопросам Грузии, посол Филипп Лефор.
“В ЕС в настоящее время проходят обсуждения, касающиеся роли Евросоюза в урегулировании карабахского конфликта. Обсуждался и вопрос о том, следует ли заменять Францию в Минской группе ОБСЕ Евросоюзом. Должен четко заявить, что это не входит в рамки наших полномочий, ЕС не может принимать решения вместо ОБСЕ», – заявил Лефор.
Он также выразил уверенность в том, что формат МГ ОБСЕ нельзя менять, поскольку именно она разработала «Мадридские принципы», которые до сих пор являются единственным документом, с которым согласились обе стороны переговорного процесса.